Еще по теме:

назад к фильтрам

Що таке державна підтримка. З перших уст
Январь 13, 2012 

Будівництво житлового комплексу в м. Василькові по вул. Фрунзе, 48-а, для 60 сімей мало б розпочатися наприкінці 2007 року. В грудні 2007 року відібрані на рейтинговій основі Державним Фондом сприяння молодіжному житловому будівництву інвестори, котрим наданно пільговий довготерміновий кредит на будівництво житла від імені держави. Молоді сім’ї мали змогу отримати кредит у розмірі приблизно 2/3 від вартості квартири. Третину коштів, що залишалася – інвестували самостійно. Крім того, сім’ям з двома дітьми списувалося 25 відсотків кредиту, а з трьома і більше – 50 відсотків.
Та на об’єкті будівництва роботи не розпочались.
Серед постраждалих інвесторів багатодітні сім&lquot;ї, малозабезпечені, інваліди, а також інвестор, який зумів забрати гроші під час афери «Еліта-Центр» і вклав їх в будівництво у Василькові. Деякі інвестори для сплати 1/3 внеску в будівництво брали відсоткові кредити в банках під заставу свого майна. До сьогодні інвестори сплачують кошти для погашення кредиту на будівництво.
7 грудня 2011 року інвестори/позичальники вийшли під Кабінет Міністрів України на акцію подяки. Адже, для того щоб допомогти учасникам програми «Пільгове молодіжне житлове кредитування» Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву діючим керівництвом Фонду, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Кабінетом Міністрів України за участі молоді, що потерпіла від незаконної оборудки колишніх посадовців Іпотечного центру, було розроблено проект Постанови, який визначає механізм надання кредитів на будівництво (придбання) житла Державною спеціалізованою фінансовою установою "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" особам, які є її позичальниками.
Та декотрі інвестори досить негативно сприйняли дану Постанову, вважаючи, що нові боргові зобов’язання зможуть «накластись» на старі.
Про ситуацію з будівництвом об’єкту у м. Василькові розповідала одна із інвесторів.


1. Яким чином Ви купували квартиру? З ким укладали договір? Який саме договір ви укладали?
У 2002 році моя подруга в Державному Фонді сприяння молодіжному житловому будівництву придбала квартиру і ми на її прикладі подали всі необхідні документи для отримання кредиту. Довірились даній програмі, бо вона була державною. На той момент ми винаймали і досі винаймаємо квартиру. В нашій сім’ї вже тоді було двоє дітей. Тому ми були дуже задоволенні запропонованим варіантом. Коли ми укладали угоди в грудні 2007 року нам запропонували придбати квартиру тільки на первинному ринку нерухомості, тільки під забудовника ТОВ БК «Облжитлокомплекс», котрий виграв тендер державної програми та банка-агента – КФ АБ «Полтава-банк», з яким Фонд уклав угоду про обслуговування кредиту. Права вибору особливо не було. Ми на даний момент проживаємо в м. Буча, а квартиру нам запропонували в м. Васильків. Та ми були згодні, адже надавався безвідсотковий кредит, перший внесок 150 тис. грн.. та 25 відсотків знижка, через наявність в сім’ї двох дітей. А за цей час в нас народилась третя дитина і нам повинна бути надана знижка на квартиру 50 відсотків.


2. Перед тим, як заключати договір, Ви звертались за юридичною консультацією, проводили юридичну експертизу документів?
Так як, я юрист сама, тому ми не звертались за юридичною експертизою.


3. Коли розпочалися проблеми з будівництвом, які були Ваші дії?
Через півтори року після укладання угоди ми зрозуміли, що будувати будинок ніхто не збирається. Ми почали об’єднуватись з іншими інвесторами/позичальниками, проводити постійні зустрічі. Та коли ми зрозуміли, що справа не рухається ми подали позов про обман до Києво-Святошинського районного суду. Та через зміну юридичної адреси забудовника нашу справу передали до Подільського району. Ми ж просимо, щоб її розглядали по місцю знаходженню Державного Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву і з жовтня 2011 року ми чекаємо повідомлення про слухання.


4. Коли саме припинилось будівництво, за яких причин?
Будівництво по нашому об’єкту фактично і не розпочиналось. Термін введення об’єкту в експлуатацію в угодах був зазначений 4-м кварталом 2009 року. Спочатку будинок планувався на 78 квартир. Утім, 2010 року забудовник одноосібно прийняв рішення про зміну характеристик об’єкту – перетворення його на 241-квартирний будинок, що призвело до необхідності розробку нової проектно-кошторисної документації, оновлення технічних умов міських комунальних служб, проходження експертизи проекту та отримання нового дозволу на будівництво. Саме цим забудовник і пояснює причину перенесення терміну завершення будівництва на ІІІ квартал 2012 року. Та за п’ят років забудовник провів лише підготовчі роботи. Самого ж будівництва розпочато не було.


5. На даний момент, які Ви дії проводите для завершення будівництва?
На даний момент ми намагаємось повернути наші кошти вкладенні в дане будівництво, та по цьому питанню не відбулося жодного судового засідання. Також, на підставі зазначених факів порушено три кримінальні справи: дві за фактом здійснення службовими особами «Облжитлокомплекс» господарської діяльності без одержання ліцензії та вчинення службовими особами ТОВ «Укржитлокомплекс» розтрати грошових коштів в особливо великих розмірах, і за ознаками складу злочину в діях директора ТОВ БК «Облжитлокомплекс» Лагодзінського Віталія Володимировича.


6. Які дії забудовника для того, щоб завершити будівництво?
Для того щоб нам допомогти діючим керівництвом Фонду, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Кабінетом Міністрів України за участі молоді, що потерпіла від незаконної оборудки колишніх посадовців Іпотечного центру, було розроблено проект Постанови. Дана Постанова про порядок, який визначає механізм надання кредитів на будівництво (придбання) житла Державною спеціалізованою фінансовою установою "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" особам, які є її позичальниками.

7. На Вашу думку, чи є метод вирішення даної ситуації?
Єдиний вихід, котрий ми на даний момент бачимо – це повернення наших коштів Фондом.

Висновок Асоціації
Спеціалісти ВГО «Асоціація допомоги постраждалих інвесторів» вважають, що дана постанова є позитивним зрушенням у діалозі між інвесторами та владою. Даний нормативно-правовий акт направлений на захист тих осіб, які визнані потерпілими у кримінальних справах, порушених в зв’язку з протиправними діями посадових осіб Молодіжного фонду. Варто зазначити, що джерелом фінансування будівництва є кошти, передбачені у державному бюджеті для будівництва (придбання) доступного житла. За неофіційними даними, на наступний рік ця сума становитиме 60 млн. грн.
Також позитивним є те, що зобов’язання за попередніми кредитами зупиняються, проте не назавжди, а на період до стягнення у встановленому законодавством порядку коштів із забудовника. Виходячи з нинішнього становища, таке стягнення не відбудеться в найближчий час та невідомо, чи відбудеться взагалі.


Прес-служба Асоціації

Иллюстрации

 


Назад Печать