Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
16-06-2021 4:27
http://investhelp.com.ua/ru/print/22445

Рейтинг забудовників як захист від житлових махінацій
Июль 17, 2012 

Конфедерація будівельників України формуватиме і оприлюднюватиме список «недобросовісних» забудовників. Список може стати своєрідним рейтингом українських будівельних компаній. 

Аби зрозуміти, наскільки проблематичною є ситуація на ринку житлової забудови в Україні, досить лише кількох показників. Так, за словами голови ради директорів Української будівельної асоціації Лева Парцхаладзе, нині в країні нараховується понад чотири тисячі недобудованих житлових об’єктів, і 20 відсотків з них можуть залишитися такими назавжди. Відповідно йдеться про втрачені інвестиції десятків тисяч українців. Надто вже багато з’явилося «непрофесіоналів», які підривають довіру населення до будівельних компаній, пояснив в інтерв’ю DW Лев Парцхаладзе.

У Конфедерації будівельників України (КБУ) переконані, що інвестори, а особливо, коли йдеться про приватних осіб, мають знати назви компаній, які несумлінно виконують зобов&lquot;язання. Тож найближчим часом КБУ оприлюднить своєрідний рейтинг українських будівельних компаній. Професійну діяльність забудовника експерти оцінюватимуть за низкою критеріїв. До уваги братимуть, зокрема, затримку здачі об’єкта (незавершені будови впродовж 2-5 років), чи ведеться будівництво згідно з дозволом, чи порушувала компанія державні будівельні норми і чи причетна до фінансових махінацій.

«Це – основні критерії, їх визначено ще не остаточно, діалог триває, – зазначив Лев Парцхаладзе. – Буде кілька списків: «чорний» – це критичні компанії, які конфедерація не рекомендуватиме у жодному разі, «сірий» – несумлінні учасники ринку. А ще пропонують створити «білий» список, де будуть забудовники з бездоганною репутацією». Щоправда, оцінювати і рекомендувати будівельну компанію до «білого» списку мала б спеціальна рейтингова структура, додав Парцхаладзе.

Забудовники не проти

За задумом, списки будуть постійно змінюватися з огляду на виконання чи невиконання зобов’язань перед інвестором, додають у КБУ. Таким чином будь-який «чорний» забудовник може «відбілити» свою репутацію, продемонструвавши стабільну роботу впродовж року. До проекту «чорного» списку, за словами Парцхаладзе, вже внесено близько сорока забудовників.

Криза недовіри інвесторів на ринку нерухомості сьогодні є надто великою, вважає і представник будівельної сфери, голова наглядової ради компанії «Комфортбуд» Володимир Кадушкевич. Тож такий список, на його думку, був би доречним – за умови, що його формуватиме колективний орган. «Наша компанія за визначеними критеріями попадає саме до «чорного» чи «сірого» списку, але я – за прозорість у стосунках між замовником і виконавцем, адже питання порядності нині дуже актуальне. Цей список може стати своєрідним рейтингом забудовників, як це є у всьому світі. В Україні схожого рейтингу ще немає, або ж вони «договірні», - каже Кадушкевич.

Ризики не зникнуть

Дуже обережно ставитися до ідеї зі списком радить натомість голова Асоціації допомоги постраждалим інвесторам Олексій Гончарук. На його думку, існує ризик, що список може ввести людей в оману, адже у членів експертної ради теж може бути особистий інтерес. Тож до формування списку «недобросовісних» забудовників, наполягає Гончарук, мають залучатися одразу кілька асоціацій, щоб рішення було консолідованим.

Крім того, Гончарук переконаний, що список – це надто обмежено: «По-перше, простий список не відображатиме реальної ситуації на ринку нерухомості, інвестор-приватна особа не зможе оцінити свої ризики повною мірою лише за назвами компаній. Адже власником кількох компаній може бути одна особа, а ці компанії, приміром, одночасно перебуватимуть у різних списках. Як тоді діяти інвестору?» Голова Асоціації допомоги постраждалим інвесторам віддає перевагу широкому оприлюдненню на одному інформаційному майданчику негативних та позитивних відгуків про проекти забудовника. Тоді, запевняє Гончарук, інвестор матиме можливість об’єктивно оцінити ситуацію та якість ведення бізнесу конкретної людини.

За інформацією Асоціації допомоги постраждалим інвесторам, на сьогодні 400 тисяч українських сімей стали жертвами безвідповідальних забудовників і 120 тисяч з них потребують допомоги через фінансові махінації. Адже багато хто з постраждалих збирав гроші на квартиру все життя.

Галина Стадник

Иллюстрации

 


Назад Печать