Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
07-01-2025 4:21
http://investhelp.com.ua/ua/print/26071

Нерозпочате будівництво у Василькові, або на що чекають інвестори
Вересень 07, 2011 

Афери, які з 2008 року почастішали на ринку нерухомості і пов’язані з інвестуванням в будівництво житла, досягають піку і можуть спровокувати масові довгострокові акції протесту. Саме на такі дії націлені інвестори довгобудів. Ситуацію ускладнює той факт, що історія будівництва, про яке мова піде нижче, за словами інвесторів та відповідно до наявних документів, виглядає як запланована афера.



З чого все починалось

Будівництво житлового комплексу в м. Василькові по вул. Фрунзе, 48-а, для 60 сімей мало б розпочатися наприкінці 2007 року. В грудні 2007 року відібрані на рейтинговій основі Державним Фондом сприяння молодіжному житловому будівництву (далі – Фонд) інвестори отримали повідомлення про те, що «Іпотечним центром в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (надалі – Київський іпотечний центр) розглядається питання про надання Вашій сім&lquot;ї пільгового довготермінового кредиту на будівництво житла згідно Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім&lquot;ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2001 року № 584». До 25 грудня 2007 року інвесторам було запропоновано прийняти рішення щодо участі в інвестуванні будівництва житлового комплексу та надати відповідну письмову згоду. В будівництво цього ж об’єкту за умовами Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державного пільгового кредитування будівництва (придбання) житла для окремих категорій громадян, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.03.2007 року № 519, Фонд від імені держави надав прямий адресний (цільовий) кредит також і педагогам.

Згідно цих постанов, молоді сім’ї мали змогу отримати кредит у розмірі приблизно 2/3 від вартості квартири. Третину коштів, що залишалася – інвестували самостійно. Крім того, сім’ям з двома дітьми списувалося 25% кредиту, а з трьома і більше – 50%.

В розмові з журналістом «Асоціації допомоги постраждалим інвесторам», інвестори зазначали, що їх насторожила така поспішність дій Фонду. Але враховуючи, що співпраця пов’язана з державною структурою і попередні роки механізми реалізації програми молодіжного кредитування діяли на практиці, вирішили погодитись на укладення відповідних угод. Інвестор Ігор Левченко говорить, що усі подальші дії щодо укладання договорів, вибору компанії забудовника, банку-кредитора здійснював Фонд. Окрім того, доповнює думку пана Ігоря інвестор Олена Шульц, «на час підписання договорів, не було не тільки проектної документації, але й відповідних ліцензій на виконання будівельних робіт та залучення коштів від фізичних осіб». Деякі документи на вимогу інвесторів готувалися після підписання договорів.

Тримаючи сьогодні чималу кількість документів, постраждалі інвестори зібрали достатньо фактів, щоб розповісти яким чином здійснювалась афера з будівництвом житлового комплексу у Василькові.

Схема проведеної афери

Інвестори схему афери пов’язують з Державним Фондом сприяння молодіжному житловому будівництву і тодішнім Головою правління Фонду Омельчуком Валерієм Олексійовичем. Саме Фондом без проведення тендерних процедур був здійснений вибір забудовника – ТОВ БК «Облжитлокомплекс» та банку-агента – КФ АБ «Полтава-банк», з яким Фонд уклав угоду про обслуговування кредиту.

Згідно інформації, яку подають інвестори, до справи має відношення Максим Кононович Вітер, який на час укладання Інвестиційної угоди між Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву та «Облжитлокомплекс» був директором регіонального відділення Фонду в Київській області. Сьогодні пан Вітер займає посаду начальника управління у справах сім&lquot;ї та молоді Київської обласної державної адміністрації, а також є членом міжвідомчої комісії з вирішення проблемних питань реалізації державної програми забезпечення молоді житлом на 2002-2012 роки.

Механізм афери реалізовувався після підписання відповідних договірних документів, згідно яких Фонд виступає розпорядником коштів інвесторів. Потім власні та кредитні кошти позичальників Фонду були ним перераховані на рахунок забудовника. На цьому етапі проведених робіт, в гру вступає ще один суб’єкт відносин – компанія підрядник ТОВ «Укржитлокомплекс», яка водночас є засновником компанії забудовника. Ця ж компанія виступає забудовником по відношенню до інших об’єктів будівництва Фонду. Відтак інвестовані в будівництво кошти переходять в четверті руки, а далі, за неофіційною інформацією, через фіктивні фірми виводяться в офшори.



Стан справ на сьогодні

Від планової здачі будинку (четвертий квартал 2009 року) пройшло півтори року, а будівництво, в яке проінвестовано близько 18 млн. грн. досі не розпочате. Інвестори неодноразово зверталися в судові інстанції, вигравали суди, однак виконавча служба не може повернути кошти, оскільки їх немає на рахунках в юридичних осіб (зокрема, будівельної компанії). Показують листування з Кабміном, Мінрегіонбудом, звернення до народних депутатів.

У справі щодо будівництва у Василькові фігурують три кримінальні справи: дві за фактом здійснення службовими особами «Облжитлокомплекс» виду господарської діяльності без одержання ліцензії та вчинення службовими особами ТОВ «Укржитлокомплекс» розтрати грошових коштів в особливо великих розмірах, та за ознаками складу злочину відносно директора ТОВ БК «Облжитлокомплекс» Лагодзінського Віталія Володимировича. Інвестор Володимир Пророченко наголошує, що навіть порушені кримінальні справи не відповідають рівню завданих збитків. Адже мова йде про сплановану аферу при якій інкримінують лише службову недбалість. Щодо справи проти пана Лагодзінського, інвестори переконані, що це не та особа, яка причетна до афери з будівництвом, тому справа проти нього не вплине на результативність вирішення питання щодо повернення проінвестованих коштів та проведення будівельних робіт.

Також інвестори звертають увагу, що згідно документів, які укладалися між сторонами, передбачена відповідальність і матеріальна компенсація за порушення строків будівництва. Чим більше інвестори почали самостійно вивчати питання, витребувати в різних інстанцій документів, тим більше помічали розходження їх відповідності. Підтвердилася інформація про те, що компанія-забудовник на час укладення договору з інвесторами не мала землі, проекту житлового комплексу, ліцензії на проведення будівельних робіт та інших дозвільних документів. Постраждалі інвестори розповідають, що від початку договір оренди на земельну ділянку був оформлений на Іпотечний центр, що суперечить правовим засадам діяльності Фонду, оскільки він не здійснює господарської діяльності, а виступає як фінансова установа. Також не була здійснена і передача земельної ділянки забудовнику для будівництва, що привело до відмови ГАСКом у видачі дозволу на будівництво. Втім відсутність цих документів не перешкодила проведенню механізму кредитування, відповідно до якого були відкриті рахунки в банку-агенті для переведення коштів з держказначейства на рахунки позичальників, які в подальшому стали коштами фізичної особи. Лише після цього гроші потрапляли на рахунок забудовника. Переведення коштів таким чином убезпечило від перевірок контрольно-ревізійного управління, яке здійснює контроль за цільовим використанням державних коштів.

Постраждалі інвестори говорять, що Фонд забезпечував їх страховкою, причому взяв на себе зобов’язання прав інвесторів, оскільки самі інвестори жодних документів на отримання страховки не підписували, хоча оплатили поліси, які так і не змогли не тільки отримати, а й побачити. Тому не можуть відшкодувати кошти. Будівельні компанії, задіяні в афері, не мають матеріального майна, щоб компенсувати втрати інвесторів. Фактично, компанії знаходяться в стані банкрутства, хоча офіційно така процедура не оголошена.



Додаткова інформація у справі

Додатково інвестори повідомляють, що за даною схемою будівельної афери з названими юридичними особами проходять ще три будівельні об’єкти Київської області в містах Буча, Біла Церква, Бровари. Близько 50 млн. грн., виділених на усі ці об’єкти, зникли у невідомому напрямі.

Серед постраждалих інвесторів багатодітні сім&lquot;ї, малозабезпечені, інваліди, а також інвестор, який зумів забрати гроші під час афери «Еліта-Центр» і вклав їх в будівництво у Василькові. Деякі інвестори для сплати 1/3 внеску в будівництво брали відсоткові кредити в банках під заставу свого майна. До сьогодні інвестори сплачують кошти для погашення кредиту на будівництво. Усі поточні питання стосовно будівництва житлового комплексу у Василькові, з якими інвестори звертаються в Державний Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, поки що залишаються безрезультатними.

Поза усіма наявними проблемами на вказаному будівельному об’єкті, інвестори все ж чекають на своє житло і саме з такою вимогою неодноразово зверталися до владних структур з офіційними листами та шляхом проведення мітингів. Також звертають увагу, що сьогодні діють програми молодіжного кредитування, активно обговорюються питання про впровадження нових механізмів запровадження будівництва житлових об’єктів для молодих сімей, Однак залишаються поза увагою держави ті інвестори, які вклавши кошти в будівництво не можуть отримати довгоочікуване житло.

Постраждалі інвестори зазначають, що якщо влада не відреагує на проблему з будівництвом у Василькові, вони готові розпочати безстроковий мітинг з палатками під стінами Кабміну.

Прес-служба Асоціації

Ілюстрації

 


Back Друк