Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
18-12-2024 14:33
http://investhelp.com.ua/ru/print/23127
Кабмін завдає удару по БТІАпрель 17, 2012
Уряд запропонував дозволити приватним компаніям проводити технічну інвентаризацію об&lquot;єктів нерухомості.
Уряд запропонував дозволити приватним компаніям проводити технічну інвентаризацію об&lquot;єктів нерухомості. При цьому Кабмін посилив процедуру проведення оцінки стану будівель.
Кабінет Міністрів зареєстрував свій варіант законопроекту, яким пропонується врегулювати ринок послуг, що надаються бюро технічної інвентаризації (БТІ) з 2013 року. Уряд вніс до парламенту проект закону № 10286-1 у вівторок, 10 квітня. Цей документ є альтернативою аналогічного депутатському законопроекту, зареєстрованого на минулому тижні. На відміну від парламентської ініціативи, законопроектом Кабміну планується скасувати монополію комунальних БТІ.
У разі його прийняття, технічну інвентаризацію об&lquot;єктів нерухомості зможуть проводити як фізособи-підприємці, так і юрособи. Для цього вони повинні будуть пройти професійну атестацію в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, отримати ліцензію на здійснення діяльності, а фізособи - кваліфікаційний сертифікат. При цьому, проходити атестацію підприємці, які бажають надавати послуги в цій сфері, будуть на платній основі.
Нагадаємо, демонополізація ринку послуг з проведення оцінки об&lquot;єктів нерухомості є одним з завдань, що поставив Президент, та з яким поки не впоралися парламентарі. Так, в законопроекті, внесеному в Раду «регіоналами» Юрієм Воропаєвим, Олександром Черноморовим, а також позафракційним депутатом Сергієм Осикою чітко прописано, що технічну інвентаризацію будівель проводять комунальні бюро. При цьому документом не розмежовувалися деякі повноваження БТІ та огранів місцевого самоврядування.
Згідно з новим законопроектом, перелік об&lquot;єктів, що підлягають обов&lquot;язковій технічній інвентаризації буде визначати уряд, тоді як нардепи пропонують проводити оцінку будівель, споруд усіх видів, їх комплексів, інженерних мереж і навіть елементів благоустрою, об&lquot;єктів цивільного захисту - включаючи зелені насадження.
Незважаючи на те, що Кабмін також має намір спростити механізм техінвентаризації, проектом закону розширюється список вимог до її обов&lquot;язкового проведення.
Зокрема, якщо депутати пропонують проводити обов&lquot;язкову первинну оцінку нерухомості, а поточні - за бажанням власника або замовника, то новим документом планується оцінювати нерухомість перед прийняттям завершених об&lquot;єктів будівництва в експлуатацію, в тому числі і після проведення капітального ремонту та реконструкцій будівель. Тобто фактично це означає, що, якщо в житловому будинку був проведений капітальний ремонт, то без внесення до його технічного паспорту нових даних про стан об&lquot;єкта, він формально не може експлуатуватися.
Крім того, інвентаризація необхідна буде також перед держреєстрацією права власності на недобудовану нерухомість, в тому числі, в разі поділу майна або його об&lquot;єднання, а також перед знищенням будівлі. Примітно, що законопроектом забороняється вимагати проведення техінвентаризації у всіх інших випадках. При переході права власності на нерухомість, її оцінка буде проводитися за бажанням замовника або за домовленістю сторін. Оцінювати нерухомість БТІ та приватні компанії повинні будуть протягом календарного місяця.
Якщо депутатський проект закону зберігає діючу схему формування тарифів на послуги БТІ (їх затверджує місцева влада за методикою Мінрегіону), то новий документ передбачає визначення вартості та порядку оплати робіт з проведення техінвентаризації за договором «на підставі економічно обгрунтованих витрат», які будуть встановлюватися за нормативами Міністерства. Крім того, уряд буде також формувати вартість і процедуру надання виписки з інформаційної бази матеріалів техінвентаризації. Таку базу в електронному вигляді уряд планує сформувати до 1 січня 2013 року.
Для цього комунальні БТІ, які зараз здійснюють реєстрацію майнових прав та інвентаризацію будівель, повинні будуть передати свої архіви і поточні інвентаризаційні справи держреєстраторам. При цьому в законопроекті не вказані умови доступу всіх працюючих на цьому ринку компаній і бюро до нової бази. Також в документі відсутні норми, що передбачають надання послуг за принципом «єдиного вікна».
Раніше ввести таку схему обіцяв Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк.
Варто зазначити, що демонополізація ринку послуг з проведення оцінки стану нерухомості дозволить споживачам вибирати компанії, які надають їх за мінімальною ціною. Разом з тим, це не вирішить проблему високих тарифів на послуги БТІ, а скоріше, навпаки, вільний ринок призведе до зростання їх вартості.
При цьому, існує кілька варіантів подальшого розвитку подій: або парламент винесе на розгляд сесії об&lquot;єднаний документ, в якому за основу буде взято урядовий законопроект, або профільний комітет Ради спочатку буде рекомендувати до прийняття документ Кабміну.
Марія Цатурян
Назад Печать