Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
16-05-2021 20:28
http://investhelp.com.ua/ru/print/25457

Сергій КОМНАТНИЙ: «Державна соціальна програма «Доступне житло» не має вікових обмежень»
Октябрь 18, 2011 

Директор Київського іпотечного центру
Державного фонду сприяння
молодіжному житловому будівництву
 у м. Києві та Київській області.

Придбати квартиру нині задоволення недешеве, а для декого — взагалі недосяжне. З нинішніми цінами на житло зібрати потрібну суму на «свій куточок» можуть лише ті, в кого зарплата чи інші доходи дозволяють це зробити. Втім, держава, свого часу майже відмовившись від надання безоплатного житла, придумала кілька «фішок», які мають полегшити шлях до власної квартири тим, хто живе, як у рукавичці. Це програма «Доступне житло», довготермінові пільгові кредити на будівництво житла молодим сім’ям тощо.

Програми діють уже не перший рік, але поки що далеко не всі, хто має право на участь у них, знають усі нюанси цієї справи. Можливо, тому й не поспішають за державною підтримкою… На запитання читачів щодо участі в цих програмах під час «прямої лінії» «Урядового кур’єра» відповідав директор Київського іпотечного центру Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву у м. Києві та Київській області Сергій КОМНАТНИЙ.

Як запобігти спекуляціям

— Сергію Олександровичу, на яку державну підтримку в придбанні житла можуть розраховувати люди?

— Цього року, як і торік, у нас діє три програми забезпечення житлом громадян. Перша — пільгове житлове кредитування. Друга — кредитування за рахунок статутного капіталу Державного фонду сприяння житловому будівництву. І третя програма — «Доступне житло», яка передбачає одноразову субсидію (її повертати не потрібно) громадянам в розмірі 30% від нормативної вартості житла. Тобто 70% необхідної суми вносить людина, а 30% сплачує держава.

Брати участь у цій програмі можуть громадяни, які потребують покращення житлових умов та перебувають на квартирному обліку, і в яких середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує п’ятиразового розміру середньої заробітної плати в регіоні, за даними Держкомстату. Вікових обмежень для участі в програмі «Доступне житло» немає.

А ось програми кредитування розраховані лише на молодь — від 18 до 35 років включно.

— Скільки людей скористалися і скільки хочуть скористатися програмами?

— На черзі в молодіжному фонді, а саме в іпотечному центрі на отримання пільгового кредиту, перебувають у Києві 1011 кандидатів, у Київській області — 695.

Отримали державні кредити для покращення своїх житлових умов за час існування фонду в Києві — 682 сім’ї, в Київській області — 573. Видано кредитів за рахунок державного бюджету на 201,5 млн грн, з обласного бюджету — на 9,3 млн, і за рахунок статутного капіталу фонду — на 16 млн грн. Загальна вартість кредитного портфеля становить 227 млн грн. Це щодо Києва і області. У межах всієї України майже 10 тис. громадян поліпшили свої житлові умови за підтримки молодіжного кредитування.

Щодо нової програми «Доступне житло» — торік вона вперше почала реалізовуватися. Тоді державну підтримку в Києві та області одержали 260 сімей на загальну суму 44 млн 750 тис. грн коштів державної підтримки. Цього року вже 332 сім’ї одержали державну підтримку на загальну суму 57,5 млн грн. Це дало можливість також залучити до будівництва кошти громадян. Торік — це трішки більше 115 млн грн, а цього року — вже понад 154 млн грн.

— Чи можуть претендувати на участь у цих програмах люди, які не стоять на черзі, наприклад ті, хто приїхав на роботу до Києва з регіонів?

— На жаль, ні. Згідно з чинним законодавством, у державних соціальних програмах забезпечення житлом можуть брати участь лише ті громадяни, які перебувають на обліку як такі, що потребують покращення житлових умов. На мою думку, це правильно. Тому що це запобігає спекуляціям на цій програмі.

Назріває криза житла

Ольга ДОРОФЄЄВА, м. Київ, Оболонський район:

— Я з дорослим сином — йому 23 роки, вчитель — проживаю в комунальній квартирі по вулиці Вишгородській з 1999 року. Житлова площа кімнати — 11 квадратних метрів. Стою на квартирному обліку з 2005 року. Зараз співвласник квартири хоче продати свою кімнату. Чи може держава допомогти мені або синові викупити її? Якщо ні, то які є варіанти для поліпшення наших житлових умов?

— На жаль, нині немає таких державних програм, за якими можна було б допомогти викупити частину квартири. Але якщо люди перебувають на квартирному обліку, вони мають право звернутися до нас щодо участі в будь-якій з наших програм. Тому раджу вам звернутися до нашого іпотечного центру, і ми зможемо підібрати програму, яка підійде для вашої родини.

— Добрий день! З якого віку можна претендувати на молодіжний кредит? До 29 років — я вже зрозуміла.

— Ви можете звернутися до іпотечного центру, щоб зареєструватися у рейтингу для отримання державного пільгового кредиту, з 18 років. Але чому ви кажете, що до 29 років?

— Я в Інтернеті прочитала.

— В Інтернеті, мабуть, помилка. Згідно із Законом «Про соціальне становлення молоді», молодими людьми у нас вважаються до 35 років включно. Ще раз наголошую: з 18 до 35. Якщо вас цікавлять наші програми, ви можете звертатися за адресою: Київ, вулиця Максима Кривоноса, 2-а, корпус 3, і вам нададуть вичерпну інформацію. Або дивіться на сайті фонду.

— Це я для дочки хотіла, а їй тільки 16…

— Чекаємо вас через 2 роки.

— Недавно святкували 40-річчя МЖК. Чи не планується відродження чогось подібного в Україні?

— Свого часу в Україні рух МЖК об’єднала асоціація «Укр?молодьжитло», яка діє і тепер. Багато її членів — будівельних компаній — лідери ринку. Зараз в асоціації саме триває обговорення та підготовка нової стратегії, і керівництво організації має намір залучити до цього процесу якомога ширші кола громадськості, передусім молодь. Фонд дуже активно співпрацює з асоціацією. Власне, саме ця організація заснувала фонд, а вже потім Кабмін його вивів на державний рівень.

Нині з ініціативи Фонду на базі досвіду МЖК розроблено законопроект «Про особливості державної підтримки забезпечення молоді житлом». У ньому закладено засади подальшого розвитку молодіжного житлового будівництва. Маємо надію, що Верховна Рада його ухвалить до кінця року, і цей рух не зупиниться. У нас, за статистикою, лише у Києві й області понад 200 тис. громадян потребують поліпшення своїх житлових умов. І не дуже активно черга стає меншою….

Нині в Україні взагалі назріває криза житла. Адже й народжуваність збільшується, і багато житлових будинків, зведених ще за часів СРСР — це хрущовки — помаленьку руйнуються. Вони й зараз не придатні до життя через свої старі комунікації, а за 10-15 років в них взагалі стане жити проблематично.

Потрійний контроль

Марина КОРЧЕМНА, м. Київ:

— Чи можна сьогодні викладачеві, який перебуває на квартирній черзі, отримати житло за програмою «Доступне житло»? Як саме?

— Звичайно, можна, Марино! Можуть придбати таке житло громадяни, які перебувають на обліку покращення житлових умов не лише в районних держадміністраціях, а й на відомчих квартирних обліках.

— А чи є довгострокові кредити для науково-педагогічних кадрів?

— Також фонд реалізовує кредитні кошти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту і надає кредити науково-педагогічним працівникам, але, на жаль, цих коштів надходить дуже мало. На цей рік Міносвіти виділило всього 460 тис. грн на місто Київ. Ви можете дізнатися всю інформацію в іпотечному центрі в Києві та області. У нас кожен день — прийомний, з 9 до 18 години. Телефон — 249-36-91. Можете звернутися до начальника консультаційного відділу Галини Федорівни Дядюри або безпосередньо до мене.

—У вас попередній запис?

— Ні, жива черга.

Володимир, м. Київ:

— Чи буде в цьому році брати участь у програмі «Доступне житло» будинок №10 від «Київміськбуду»?

— Будинок №10 на Позняках? Він пройшов міжвідомчу комісію («Київміськбуд» подавав на участь у програмі 7 будинків), але іпотечний центр фонду поки що працює лише з трьома будинками, які мають вищий ступінь готовності. Поки що будинок №10 участі в програмі не бере.

— А яка ймовірність його прийняття до кінця року?

— Якщо асигнування на програму буде збільшено, тоді цей об’єкт має велику ймовірність взяти участь. Зараз ми не можемо взяти багато їхніх об’єктів для роботи і дати коштів потрошку на кожний об’єкт, бо це призведе до несвоєчасної здачі будинків в експлуатацію. Тому політика фонду така: ми беремо об’єкт тільки в тому разі, коли знаємо точно, що вистачить коштів на його фінансування для здачі у визначені терміни. Наразі від компанії «Київміськбуд» це будинки №6, №2 і будинок на вулиці Алма-Атинській.

— Як підбирають об’єкти, з якими ви співпрацюєте?

— Передусім при Мінрегіонбуді діє міжвідомча комісія з відбору об’єктів для участі в програмі «Доступне житло». До її складу входять працівники різних міністерств, владних структур і громадських організацій. Забудовники подають на міжвідомчу комісію документи щодо об’єкта, який вони будують. Комісія відбирає будинки, переважно це об’єкти з високим ступенем готовності. Після цього кожне регіональне управління, зокрема іпотечний центр по Києву і Київській області, співпрацюючи з забудовниками, вимагає надати перелік відповідних документів для розгляду — це вже другий етап. Комісія, виїхавши на об’єкт, перевіряє, в якому він стані, потім складають відповідний висновок, який подають на розгляд кредитного комітету фонду. Це остання інстанція, де об’єкт або ухвалюють, або відхиляють.

— Чи є випадки, що підібрали об’єкт для участі в програмі, працювали з ним, а на якомусь етапі темпи його спорудження сповільнюються, а то й зовсім роботи зупиняються… А люди вклали кошти…

— Розумієте, хоч об’єкт і проходить потрійний контроль з нашого боку, але передбачити все на 100% не може ніхто. Тож щоб не потрапити в халепу, ми перестраховуємось. Одна з обов’язкових умов участі об’єкта в програмі — страхування ризиків інвесторів. І в цьому є резон. Наприклад, був у нас торік випадок, коли об’єкт перестали споруджувати: будівельна організація підійшла до стадії банкрутства. Тож вступили в силу страхові відносини. Страхова компанія відшкодувала витрати і державних коштів, і коштів громадян. А люди просто змінили об’єкт інвестування.

Наразі у виконанні програми «Доступне житло» немає жодних проблем, тому що це справді дуже ефективне «сито» — це комісія Мінрегіонбуду, потім ще контроль фонду і унеможливлені ризики для громадян.

Не можеш купити — візьми в оренду!

Людмила, м. Київ:

— Ми з чоловіком стоїмо на черзі на молодіжне кредитування і нам запропонували програму 70 на 30 або кредит під 10,75%. Мене цікавить інформація щодо першої програми — чому немає кредитування від фонду на частку внеску громадян?

— Зараз ми законодавчо не маємо права змішувати дві програми для одного учасника. При цьому, безсумнівно, для ефективнішої реалізації програми доступного житла потрібне іпотечне кредитування на прийнятних для громадян умовах. Нині фонд проводить переговори з комерційними банками, маємо надію, що вже найближчим часом досягнемо результатів і комбанки надаватимуть кредити.

— І ще одне запитання: за програмою кредитування зі статутного капіталу фонду під 10,75% не планується зниження відсоткової ставки?

— У цьому разі відсоток залежить від облікової ставки НБУ. Якщо НБУ знизить ставку, то може бути знижений і відсоток за кредитом.

— А якщо зараз кредитний договір буде підписано на цей відсоток, то потім на зниження ставки ми не зможемо розраховувати?

— Договір, який ви зараз підпишете, не виключає зниження відсоткової ставки.

— Яку мінімальну зарплату треба мати, щоб потрапити до якоїсь із ваших програм? Адже навряд чи візьмете людину, яка мало заробляє?

— У програмі «Доступне житло» може брати участь сім’я, середній дохід на одну особу якої не перевищує п’ятикратного розміру середньої заробітної плати в регіоні. За даними Держстату, в Києві середня зарплата — майже 4 тис. грн. Тобто щоб на одного члена родини дохід не перевищував 20 тис. грн. А мінімального обмеження немає. Адже ця програма спрямована саме на малозабезпечених.

— Однак ті, хто має надто малий дохід, мабуть, до вас і не прийдуть, бо в них взагалі немає можливості щось заощадити…

— Вихід можна знайти з цілої низки ситуацій. Якщо, наприклад, сім’я з 3-4 осіб проживає в однокімнатній квартирі, то ставши учасником програми, вона може, продавши її і вклавши виручені від цього продажу кошти, до яких держава додасть ще 30%, переїхати в 2-3-кімнатну квартиру.

І ще одне. Люди, яким треба поліпшити житлові умови, потребують різної допомоги. Якщо повертатися до розмови щодо законопроекту «Про особливості державної підтримки забезпечення молоді житлом», який розробляє фонд, то якраз він спрямований на те, щоб збільшити варіанти державної підтримки. Щоб кожна людина, яка потребує цієї допомоги, могла обрати цікавий і прийнятний для неї варіант. У цьому законопроекті також прописана можливість повернення до практики МЖК чи молодіжних житлових кооперативів. Якщо цей законопроект ухвалять, то з’явиться більша, ніж досі, кількість варіантів державної допомоги. Хтось зможе отримати субсидію, хтось — пільговий кредит, а хтось — житло у найм від держави на дуже прийнятних умовах, зрозуміло, що це не буде комерційна вартість.

— А можна детальніше про таку некомерційну оренду?

— Проект передбачає надання молодій сім’ї житла в оренду без права викупу. Таке житло будуватиметься, якщо закон ухвалять. До того ж, під цей законопроект має бути прийнята низка нормативно-правових актів. На виконання певних пунктів закону має бути передбачено і фінансування для будівництва малометражних квартир, які потім здаватимуть в оренду.

Нині законопроект група народних депутатів планує до передачі у Верховну Раду. Вірогідно, до його прийняття буде ще багато обговорень та змін. До речі, дія нинішньої державної програми забезпечення молоді житлом закінчиться в 2012 році. А наступну програму в законопроекті пропонується приймати вже на рівні Верховної Ради, тобто підвищити її статус і зняти проблеми з фінансуванням.

Що означає квартирна черга?

Олександр, м. Керч, АР Крим:

— Мене цікавить програма «Молодіжний кредит». Як його отримати, куди звертатися і що для цього потрібно?

— Олександре, оскільки я директор іпотечного центру лише по Києву та Київській області, розповім вам про загальні засади дії програми, а детальнішу інформацію ви зможете отримати в регіональному відділенні фонду в АР Крим. Загальні вимоги для участі в програмі — бути у віці від 18 до 35 років включно і перебувати з родиною на квартирному обліку.

— Що означає — на квартирному обліку?

— При районних держадміністраціях є відділи розподілу житлових площ, що ведуть облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Вам треба звернутися до свого районного відділу розподілу житлових площ для того, щоб вони вас поставили на облік. А після цього звертайтеся до свого регіонального управління — в АР Крим воно розташоване в Сімферополі. На сайті фонду ви можете знайти детальнішу інформацію про регіональне управління Криму.

Катерина, м. Київ:

— Мені 25 років, а моєму чоловікові — 29. Ми нещодавно створили сім’ю. Я працюю бухгалтером, чоловік навчається. Чи є в нас шанс отримати допомогу від держави?

— Передусім вітаємо вас зі створенням сім’ї! Справді, ви маєте шанс на допомогу від держави в наданні або пільгового кредиту, або участі в програмі «Доступне житло» за умови, що ваша сім’я перебуває на квартирному обліку громадян, які потребують покращення житлових умов.

— Тобто потрібно стати на облік?

— Так. Наприклад, ви можете стати на облік за місцем роботи. Якщо ж за місцем роботи черга не створена чи ви не працюєте, то на квартирний облік можете стати за місцем проживання, звернувшись до відділів розподілу житлових площ при райдерж?дміністраціях.

— Але ж, наскільки я знаю, ці черги дуже великі.

— Так. Черги великі. Але ж ви можете прийти до іпотечного центру молодіжного фонду і взяти участь у державних програмах незалежно від того, яке місце в районній черзі займатимете.

— За місцем проживання на квартирну чергу можуть взяти тільки тих, хто постійно живе у тому чи іншому місті. А ось на черзі за місцем роботи — чи можуть бути якісь інші умови? Наприклад, чи можуть іногородніх працівників поставити на чергу?

— Підприємство чи організація, якщо вони ведуть облік, можуть забезпечити своїм працівникам тимчасову реєстрацію в Києві чи в іншому місті, де вони перебувають. Тоді люди можуть брати участь у наших програмах. У нас такі випадки є. До програм долучаються, наприклад, співробітники СБУ, Міноборони, МОН, які перебувають на відомчому квартирному обліку. Їхня кількість у середньому становить приблизно 7% від загальної кількості.

Також можу сказати, що майже 50% учасників програми «Доступне житло» — молодь, хоч програма й не має вікових обмежень. Однак якщо батьки і діти живуть в одній квартирі — це дві сім’ї, вони стоять на черзі і вирішують взяти участь у програмі доступного житла, то, як правило, батьки залишаються там, де жили, а діти йдуть у нову квартиру.

До речі, сьогодні ми навіть не маємо загальної статистики — скільки точно людей і в яких категоріях перебуває на квартирному обліку. Приблизна цифра — 1 млн 200 тис. осіб в Україні. Так сталося, тому що немає загальної статистики, і ця черга певним чином перебуває в стані безладу.

Тепер впорядковуватимемо це — фонд розпочинає роботу над створенням єдиного електронного реєстру громадян за дорученням Мінрегіонбуду, який є держателем реєстру. Ця робота вже почалася, у фонді створене управління, яке цим опікуватиметься. Підписаний договір з Мінрегіонбудом, який нам передав функції з організаційної роботи, і почалася робота на місцях. На сьогодні, наскільки я знаю, 7 регіонів активно співпрацюють із фондом у цьому напрямі.

— А чи можливо таке: людина стоїть на черзі в одному регіоні, але бажає жити і працювати в іншому і звернутися щодо придбання житла за вашими програмами в іншому місті?

— Щодо програм, над якими ми працюємо, — розподіл коштів з держбюджету нині відбувається відповідно до кількості громадян, які перебувають у реєстрі на поліпшення житлових умов у відповідному регіоні. Тому з одного регіону людина не може взяти участь у програмі щодо придбання житла в іншому, адже де-юре кошти для неї передбачені саме в цьому регіоні. Як буде надалі — побачимо.

— Можливо, було б справедливіше розподіляти кошти за принципом «гроші ходять за людиною»?

— Можливо. Але на сьогодні маємо такий стан справ, який я щойно окреслив.

— Ми зараз говоримо про дію програм у великих містах. Але є й маленькі райцентри, де житло фактично не будують, а люди стоять на черзі й мають право взяли участь у програмах?

— Якщо взяти Київську область — нині будується чимало. Наприклад, зовсім нещодавно було здано в експлуатацію будинок в місті Глеваха, у Білій Церкві також днями плануємо здати в експлуатацію, у Вишневому теж споруджується.

Хочу зауважити, що людина, яка має право на участь у тій чи іншій нашій програмі, може обирати будь-який об’єкт — але тільки в межах області. По конкретнішу інформацію треба звернутися до регіональних управлінь.

«Пряму лінію»
підготувала і провела
Інна КОСЯНЧУК,
«Урядовий кур’єр»

ДОСЬЄ «УК»

Сергій КОМНАТНИЙ. Народився 20 травня 1981р. в м.Сміла на Черкащині. З 1998 по 2003 р. навчався в Академії муніципального управління в м.Києві. Освіта вища юридична — спеціальності: правознавство, державне управління. З 2010 р. — директор Іпотечного центру в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».

ДОВІДКА «УК»

Адреса Іпотечного центру: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 2а, корпус 3

Телефон: (044) 249-36-91

ПРЕС-ЦЕНТР «УК»


Назад Печать