Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
06-08-2021 6:42
http://investhelp.com.ua/ru/print/26043

Щоб отримати молодіжний кредит, треба дати хабар п&lquot;ять тисяч доларів
Сентябрь 08, 2011 

Кредити на житло під 3% річних на 20 років закликають брати в Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву.

Юрій Шмигельський отримав квартиру 2004-го, через п&lquot;ять років після того, як став у чергу. Служить у загоні спецпризначення внутрішніх військ у місті Калинівка Вінницької області.

— Ми відповідали всім вимогам: молода сім&lquot;я, я працював, дружина теж, обом до 35, є маленька дитина, — розповідає Юрій Шмигельський, якому зараз 36 років. — Я стояв на черзі на житло у військовій частині. Проблема була з пропискою. Були прописані в батьків у селі. Могли брати житло лише за місцем прописки — купувати хату або будуватися. Хоча я працював у Калинівці, дружина — у Вінниці. Довелося просити знайомих, щоб прописали нас трьох у себе в Калинівці.

Юрій написав заяву, здав документи в регіональне відділення Фонду молодіжного будівництва. Через півроку, 1999-го, йому повідомили — у Калинівці здають в експлуатацію будинок. Можна отримати трикімнатну квартиру.

— Я пішов, оглянув її. Одні стіни. У ремонт треба було вкласти великі гроші, а тут ще ж кредит погашати. Відмовилися. Через два роки запропонували двокімнатну у новому будинку. Ми не стали брати, бо мала. Я почав шукати житло в обжитому будинку. Знайшли трикімнатку в центрі Калинівки за 125 тисяч гривень. Але в який банк не звертався, у позиці відмовляли. Банки не довіряють державним програмам. Урешті погодилися, але при умові, що приведемо двох поручителів.

Кредит на житло Юрію Шмигельському оформили під 17% річних. Підписали договір в обласному відділенні Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Установа мала покривати більшу частину — 11% річних. Решту — сім&lquot;я.

— Весь 2005 рік фонд нічого не платив. Банк не обходило, що з бюджету коштів не виділили. Договір оформлений на Шмигельського. От ти, Шмигельський, і повинен погашати кредит. Ми щомісяця платили банку 2126 гривень — більше ніж заробляли вдвох із дружиною. Батьки допомагали продуктами і грошима. Наступні два роки з 2006-го, гроші справно надходили. Але 2009 року відшкодували відсотки лише за п&lquot;ять місяців. Молодіжний кредит погашаю своїм коштом понад два роки. Коли дадуть недоплачене фондом, ніхто не каже.

Цьогоріч на молодіжне житло обіцяють виділити 100 млн грн. Частина піде на завершення довгобудів.

Кандидатів на придбання житла за рахунок пільгового молодіжного кредиту вибирають шляхом рейтингового відбору.

Дані вносять в автоматизовану систему, на сайті фонду www.molod-kredit.gov.ua.

— Система автоматична, — пояснює Руслан Мельник, 33 роки, заступник директора Вінницького регіонального управління фонду. — Комп&lquot;ютер сам підраховує рейтинг. За вік, науковий ступінь, диплом претендент отримує по 10 балів. За кожну дитину додають по одному балу. Документи не перевіряємо. Це все на совість людей. Сім&lquot;ї з дітьми мають пільги. Якщо в сім&lquot;ї є одна дитина — отримують безвідсотковий кредит. Із двома — мінус 25 відсотків від суми позики. Родини з трьома дітьми повертають половину позики.

Система відбору не передбачає ретельної перевірки документів, кажуть вінницькі адвокати. Тому можуть принести й куплені дипломи, посвідчення чи свідоцтва про народження дітей. Папери перевіряють, якщо в керівництва фонду виникли підозри. Щоб потрапити в програму і набрати більше балів, платять хабар до $5 тис.


17 302

родини чекають у черзі на отримання пільгового кредиту на житло. Найбільше черговиків у Львівській області — 1633 сім&lquot;ї — та в Києві — 1510. Деякі чекають із 1998 року.

З 1998 по 2009 рік пільговий довготерміновий кредит на будівництво та придбання житла отримала 9771 сім&lquot;я.
Суд зупинить нарахування відсотків

Сім&lquot;ї, що отримали "молодіжне" житло, повинні сплачувати за кредитом лише 3% річних, як прописано в договорі, каже столичний адвокат Роман Тищенко, 36 років.

— Не слухайте всі ті виправдання, що з бюджету не виділили коштів на погашення кредитів, — радить адвокат. — Значну частину коштів залучають із місцевого та обласного бюджетів. Якщо банк вимагає, щоб ви повністю сплатили відсотки власним коштом, подавайте позов до суду. До нього треба додати копії документів на квартиру, договору із фондом. У цьому документі є пункт, що фонд зобов&lquot;язаний проплачувати кредит. Виграти справу можна, якщо затримка сталася з вини банку чи фонду. Бо в договорі також зазначено, що фонд не відповідає за своїми зобов&lquot;язаннями, якщо держава не виділяє коштів із бюджету. Але варто судитись. Доки триватиме розгляд у суді, а це зазвичай кілька місяців, банк не має права піднімати ставку і примусово стягувати гроші з клієнта. Суд зобов&lquot;яже фонд сплатити належну суму для погашення кредиту. Це дасть вам відстрочку. Держмито за такими справами із позивачів не стягують.

Варто діяти гуртом. Зібрати ініціативну групу і написати спільну скаргу на фонд.Катерина НАГОРНА


Назад Печать