Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
23-12-2024 7:13
http://investhelp.com.ua/ua/print/22427

Будівельники проти афер
Липень 18, 2012 

Днями у столиці засідали члени Конфедерації будівельників України, які представляють близько 90% учасників ринку.

Метою зустрічі китів ринку нерухомості було "самоочищення" шляхом складання "чорних" та "білих" списків забудовників та інформування інвесторів, які вкладають кошти у квартири за принципом "гарний вигляд з вікна".

Ініціатор "круглого стола" Лев Парцхаладзе задав тон виступам і дискусії, наголосивши, що треба нарешті навчитися уникати "еліта-центрів".

Для цього він запропонував покупцям квартир спочатку вивчати документи і робити аудит. Адже досі люди несуть кошти у кредитні спілки та фонди фінансування будівництва, тобто платять тим, хто немає стосунку до об’єкта.

У цій ситуації, наголосив Парцхаладзе, треба встановити дисципліну для всіх. Угоди повинні передбачати компенсації і штрафи за невиконані роботи. А таких ненаданих послуг у вигляді недобудов у столиці чимало - близько 800.

Ще один вид захисту - страхування нерухомості перед придбанням забудовником та інвестором, БТІ-реєстрація квартир у новобудовах, аби не з’являлися другі і треті власники тієї самої квартири.

Головна ж проблема, за словами Парцхаладзе, - хто добудує такі об&lquot;єкти. Якщо будівництво "стоїть" більше п&lquot;яти років, додав він, держава повинна відбирати їх.

Депутат Київради з фракції "УДАР" Наталя Новак заявила, що Київ очікує нова хвиля афер у будівництві через незбалансований Генплан, у якому заплановано зведення 28 млн кв м житла попри наявність значної кількості недобудов.

Коренем корупції та махінацій на ринку нерухомості вона назвала відведення землі "особам із статусом", які можуть бути як добросовісними, так і "Рогами і копитами", перепродуючи землю кишеньковим фінансовим установам.

Тимчасом Київрада, додала депутат, часто продовжує термін оренди на землю, на якій більше п&lquot;яти років нічого не будувалося.

Конфедерація будівельників запропонувала обговорити критерії віднесення до "чорних списків" недобросовісних забудовників. Ці "чорні" списки насправді кольорові - чорно-червоно-сірі, із віднесенням до цих зон за ступенем затягування будівництва, порушень юридичних та будівельних норм, наявністю шахрайства.

Передбачили і виключення із "чорного списку". Умовою є вирішення проблем та рік стабільної роботи.

Обговорення "чорних списків" обурило кількох бізнесменів, які підтримали ідею "самоочищення", але запропонували створити "білі списки" або "Кадастр надійних забудовників". Рейтинги, пояснили вони, - краща ідея, бо будівельник - це творець. Крім того, бізнесмени поскаржилися на дорожнечу обслуговування в банках.

На думку учасників об&lquot;єднання, варто вибудувати відносини інвесторів-забудовників та інвесторів-покупців на принципах довіри, адже буває просто бізнес-спад, невдача, а не махінація. А в цей момент покупці можуть "добити" забудовника. Для цього треба встановити єдині стандарти, критерії якості.

На Заході ніхто не дозволить будувати хмарочос новій компанії: перший рік - одноповерхова будівля, другий - триповерхова, далі - більше. Цікавою багатьом здалася ідея щорічного каталогу новобудов на противагу "чорним спискам".

Екологам не сподобалось, що у критеріях внесення до "чорного списку" не було враховано зниження якості життя у випадках побудови житла біля доріг, крематоріїв, сміттєзвалищ, на місці повністю вирубаних парків.

Юрист Тетяна Монтян підтримала ідею реєстрації квартир на початку будівництва та нагадала про важливість створення ОСББ відразу при купівлі нерухомості.

Голова Асоціації допомоги постраждалим інвесторам Олексій Гончарук наголосив на бездіяльності влади попри створення урядової комісії після "маршу парасольок" у травні, які символізували хиткий дах над головою в інвесторів-невдах.

Засідання завершилося, так і не давши відповіді на головне питання: хто візьметься за безнадійні недобудови?

Ірина Андрійчук 

Ілюстрації

 


Back Друк