Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
30-11-2024 12:22
http://investhelp.com.ua/ua/print/22803

Суд пояснив, коли будівництво вважають «самовільним»
Травень 29, 2012 

В Україні Вищий спеціалізований суд "розширив" підстави для визначення будівництва самочинним. Про це ексклюзивно для UBR.UA повідомила Юлія Божко, партнер Юридичної компанії "Закон Перемоги".

У повідомленні говориться, що 30 березня 2012 року Пленум Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ прийняв Постанову "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" № 6, яка направлена на регламентацію виокремленого судовою практикою кола питань, пов’язаних із здійсненням самовільного будівництва. Пунктом 2 Постанови конкретизовано категорії справ, які розглядаються судом у порядку ст. 376 Цивільного кодексу України (ЦК України), а також пунктом 7 визначено справи, до яких не можуть бути застосовані правила даної статті.

Як пояснила адвокат Юлія Божко, постанова “розширює” наведені у ст. 376 ЦК України підстави визначення будівництва “самочинним” і на випадок здійснення будівництва “на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво”.

В постанові, за словами експерта, самочинним також вважається "будівництво хоча і на підставі проекту, але за наявності істотних порушень зазначених норм та правил як у самому проекті, так і при будівництві, за наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень". Тобто, у даному випадку обов’язковою умовою визнання будівництва самочинним є наявність рішення спеціально уповноваженого органу про усунення недоліків.

Адвокат зазначає, що згідно з п. 9 Постанови при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 26 закону "Про основи містобудування" спори з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства. У зв’язку із цим звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право.

Враховуючи наведене, уточнює адвокат Юлія Божко, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовом про визнання права власності на самочинно збудовані об’єкти суд має звертати увагу чи зазначено у позовній заяві відповідно до вимог статті 119 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) обставини щодо звернення позивача до інспекції державного будівельного архітектурного контролю про прийняття об’єкта до експлуатації та посилання на докази щодо зазначених обставин. У разі відсутності посилання на такі обставини або докази суд має відповідно до вимог статті 121 ЦПК залишити позовну заяву без руху та надати строк для усунення недоліків із наслідками, передбаченими частиною другою статті 121 ЦПК.

У п. 27 Постанови роз’яснено, що розташовані на земельній ділянці поряд із житловим будинком господарсько-побутові будівлі й споруди: сараї, гаражі, літні кухні тощо відповідно до положень статей 186 (головна річ і приналежність), 381 (садиба як об’єкт права власності) ЦК України є приналежністю головної речі (будинку).

"У зв’язку із цим положення ч. 5 ст. 376 ЦК не є підставою для визнання за власником такого житлового будинку самостійного права власності на самочинно побудовані господарсько-побутові будівлі й споруди, що були зведені після набуття ним права власності на будинок чи садибу, - пояснює адвокат. - Прийняття в експлуатацію таких об’єктів нерухомості має здійснюватися відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у спосіб, визначений Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24 червня 2011 року № 91".

Довідка. Самовільне будівництво (самочинне будівництво) як поняття, передбачене в Цивільному кодексі України. В ст. 376 зазначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються:

1) на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;

2) без належного дозволу чи належно затвердженого проекту;

3) з істотними порушеннями будівельних норм і правил.


Back Друк