Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
27-12-2024 16:18
http://investhelp.com.ua/ua/print/24465
Якщо вас вводять… в експлуатаціюГрудень 16, 2011
16 грудня відбувся семінар на тему: «Якщо вас вводять… в експлуатацію». Організатором заходу стала Всеукраїнська громадська організація «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» у межах проекту «Антикризова програма підтримки фізичних осіб-пайовиків будівництва житла» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Учасники семінару розглядали такі питання як види проблем на етапі введення будинку в експлуатацію, організація ОСББ або перетворення ЖБК в ОСББ, обслуговування будинку, ЗУ «Про захист прав споживачів»: корисні норми для інвесторів.
Мета семінару – підвищення правової обізнаності інвесторів, профілактика проблем, що можуть виникнути при здачі будинку в експлуатацію, при укладанні договорів з експлуатуючою організацією.
Виконавчий директор ВГО «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» Тетяна Яковенко розповіла присутнім про види проблем на етапі введення будинку в експлуатацію, а саме про правовий аспект цього питання. «Існують різні випадки оформлення права власності на квартиру. Адже залежно від схеми інвестування в будівництво житла, документи, що будуть отримані інвестором для оформлення права власності на квартиру, будуть різними», – зазначила п. Тетяна.
Про будівельний аспект розповідали Зенон Полюга, начальник відділу діловодства та контролю ДАБК у Львівській області, та Юрій Синюшко, завідувач сектору правового забезпечення Державного архітектурно-будівельного контролю. А саме, на що потрібно звернути увагу перед підписанням акту приймання-передачі квартири та про можливості ДАБК у вирішенні питань, що стосуються здачі будинків в експлуатацію.
Так, зокрема, інвестори мають право вимагати дотримання усіх вказаних в угоді пунктів щодо будівництва та оздоблення будинку. Вони також можуть звернутися офіційно до Інспекції з проханням перевірити, чи відповідає усе нормам. Пан Полюга наголосив:«Для перевірки потрібна ініціатива власне інвесторів, бо тільки ті квартири, що фінансуються державою на сто відсотків, перевіряються в обов’язковому порядку».
Юрій Синюшко також порадив інвесторам з особливою уважністю ставитися до підписання угоди із забудовником, вивчати усі нюанси, а ще краще – порадитися із юристом, аби застерегти себе від можливої недобросовісності будівельної фірми.
Про організацію ОСББ або перетворення ЖБК в ОСББ, житлове самоврядування, про приватні ЖЕКи як альтернативу ОСББ розповів Богдан Породько, провідний спеціаліст Львівського офісу «Асоціації допомоги постраждалим інвесторам». За словами п. Богдана, протягом двох місяців з моменту здачі об’єкта в експлуатацію, власники приміщень, які знаходяться в ньому, мають право вирішити, кому передати будинок на баланс та яким чином організувати його утримання. «Необхідною умовою має бути рентабельність створюваної юридичної особи. Фахівці, які надають подібні управлінські послуги, зазначають, що для ефективного управління варто об’єднуватися з декількома будинками».
Анна Ляшенко, адвокат, юрист ТОВ «Адвокатська компанія «Юстіс», говорила про обслуговування будинку, про порядок затвердження тарифів, про те, що потрібно знати при укладанні договорів, аби уникнути проблем з ЖЕКом. За словами п. Анни, укладення договорів про надання послуг є обов’язковим, не дивлячись на те, що Цивільний кодекс передбачає свободу договору. Це зумовлено тим, що, отримуючи обслуговування своєї квартири, ви вже автоматично укладаєте договір. І те, що він у Вас відсутній в письмовій формі, не звільняє від обов’язку оплачувати вартість використаних послуг. Також це доводить не лише аналіз законодавства, а й аналіз судової практики, яка зазвичай задовольняє такі позови.
Ксенія Дітчук, керівник Львівського офісу ВГО «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам», розповіла, що існують правила, які ніколи не можна забувати у відносинах, пов’язаних з купівлею-продажем житлової нерухомості, експлуатацією будинку. Такі норми знаходяться в Законі України «Про захист прав споживачів». Наголосила на тому, що потрібно завжди пам’ятати, що ті умови, які є несправедливими щодо споживача, які прописані усупереч нормам чинного законодавства України, можуть бути визнані судом недійсними. Таке визнання призводить до того, що сторони зобов’язані повернути одна одній все те, що було отримано ними до моменту укладання договору. «При цьому не варто забувати, що законодавство про захист прав споживачів чітко визначає пріоритетність прав споживача і першочерговий його захист», - наголосила п. Ксенія.
Прес-служба Асоціації
Back Друк