Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
22-11-2024 11:59
http://investhelp.com.ua/ua/print/25185

Нульовий тариф на комуналку поза законом
Листопад 01, 2011 

Політичні інтриги і «турбота» львівських депутатів про жителів міста мало не привели комунальне господарство Львова до колапсу. Зараз ситуація тимчасово стабілізувалася, але сценаріїв подальшого розвитку як і раніше залишається кілька. ІА «Україна Комунальна» спробувала розібратися в даній ситуації і дізнатися про комунальні перспективи жителів Львова.

Ситуацію, яка наприкінці вересня і протягом всього жовтня склалася у Львові, а конкретно - у правлячій верхівці міста - важко описати в рамках одного матеріалу, навіть якщо просто викладати хронологію перебігу подій, що відбуваються у Львівській міській адміністрації. На даний момент там відбуваються справжні політичні баталії - депутати висловлюють своє невдоволення співпрацею з нинішнім мером, а він, у свою чергу, намагається не випустити кермо з рук, закликаючи депутатів до конструктивної роботи на благо міста.

Кричущим прикладом відсутності узгодженості в діях міської влади можна вважати ситуацію з комунальними тарифами у Львові. Сталося наступне: 20 жовтня депутатській більшості вдалося прийняти постанову про скасування чинних тарифів на обслуговування будинків і прибудинкових територій, пріравнівнявши їх до нуля. Прокуратура ж заявила про те, що рішення це не відповідає закону і скасувала цю постанову через чотири дні після прийняття.

У результаті в місті кілька днів просто не було комунальних тарифів, тобто вони відповідали нулю.

Причому всі учасники цих політичних баталій урочисто заявляють, що вони не переслідують власні інтереси напередодні парламентських виборів, а в першу чергу турбуються про жителів Львова ...

Про законність депутатських дій ІА «Україна Комунальна» розповів начальник юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич: «Постанова про скасування тарифів не має під собою жодних юридичних підстав. У першу чергу ми говоримо про те, що згідно закону України про місцеве самоврядування, міськрада має право скасовувати рішення виконавчих органів, у тому числі і виконкому, якщо вони не відповідають закону або конституції України. У проекті постанови і в самій постанові, за яку було проголосовано, не було обгрунтовано, яким саме нормам законодавства не відповідає діюча постанова про встановлені тарифи на обслуговування будинків і прибудинкових територій.

По-друге, рада відновила дію попереднього рішення (ми говоримо про рішення, яке було прийняте в 2010 році). Ми ж вважаємо, що відновлювати дію рішень виконкому не входить до повноважень Львівської міської ради, оскільки органи місцевого самоврядування відповідно до частини другої статті 19 Конституції діють в межах порядку, передбаченого законом, а такого способу дії ради, як відновлення рішень, скасованих виконавчим комітетом (оскільки рада створила новий тариф), немає.

Станом на сьогодні прокуратура міста Львова винесла протест на зазначене рішення ради, він знаходиться на розгляді в юридичному управлінні, і ми будемо готувати проект його постанови до прокурора і на наступне пленарне засідання, яке відбудеться 3 листопада, будемо його виносити».

Нульовий тариф став унікальним явищем для країни і справжнім шоком для Львова, хоч і протримався недовго - всього чотири дні. У пресі ситуація з відсутністю тарифів була охрещена комунізмом, який, всупереч усім теоріям і завдяки невеликій групі людей, таки був досягнутий в межах окремо взятої територіальної громади. Але чого варті були ці чотири дні для комунальних служб та інфраструктури Львова, чи не призвело це все до комунального колапсу в місті, чого так боявся допустити мер Львова Андрій Садовий?

«Після сесії, на якій депутати Львівської міськради підтвердили своє рішення, шляхом подолання вето міського голови про скасування тарифів на утримання будинків і прибудинкових територій, у місті виникла неординарна ситуація, - прокоментував перший заступник мера Львова, Олег Синютка. - Ми зіткнулися з загрозою безпеки життєдіяльності Львова. У терміновому порядку було скликано нараду міської комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, щоб прийняти відповідні рішення, що забезпечують життєдіяльність міста. Ключовим питанням для нас став вивіз твердих побутових відходів. Ми потурбувалися про те, щоб СЕС та ветеринарна служба звернули увагу на недопущення виникнення будь-яких загроз для життя львів&lquot;ян. Другим питанням стояло освітлення місць загального користування в будинках, на сходових клітках і т.п. Адже відсутність світла - це крок до зростання злочинності».

За словами заступника мера, третім пунктом стало питання аварійних служб. «Передбачаючи аварійні ситуації, дуже важливим було не кидати людей напризволяще. Плата за виклик аварійних бригад входить в тариф за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій і було дуже важливо налагодити безвідмовну роботу всіх служб, незважаючи навіть на те, що вони працюють безкоштовно», - прокоментував Олег Синютка.

Як зізнався ІА «Україна Комунальна» виконуючий обов&lquot;язки директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської адміністрації Володимир Олійник, перший час після скасування депутатами тарифів, комунальні служби переживали шок, і їх робота була паралізована.

«Однак після зборів і винесених рішень на комісії з надзвичайних ситуацій, було одноголосно прийнято рішення про те, що життєдіяльність міста повинна проходити в нормальному режимі і без будь-яких відхилень. Працівники служб з відповідальністю і готовністю поставилися до роботи, незважаючи на скасування тарифів. Люди виходили на роботу і продовжують це робити до сьогоднішнього дня, тому до аварійних ситуацій політичні рішення не привели. Що ж до питання про те, чи не працюють комунальні служби безкоштовно, то з часу прийняття рішення про скасування тарифів, до протесту і подальших дій є ще якийсь час для врегулювання ситуації. Крім того, зараз кінець місяця, а в цей час ми ще не виставляємо людям рахунку на оплату послуг за жовтень - це відбувається на початку листопада. Так що поки у нас проблем з недофінансуванням немає, причому майже по всіх районах Львова у нас завжди майже 100% оплата послуг.

Велике питання, що буде після першого листопада, коли ми повинні будемо виставляти людям рахунки, а згідно яким документом і на підставі чого це робити? Адже якщо станом на початок місяця буде відхілено рішення прокурора і тариф знову стане нульовим, то у нас не буде приводів виставляти людям рахунки за послуги. У цьому випадку можуть виникнути серйозні проблеми з розрахунками з аварійними службами, вивезенням сміття та оплатами за всі інші послуги - ліфти, електроенергію за освітлення сходових кліток, а найголовніше - заробітну плату робітникам і т. д.», - каже Володимир Олійник.

Зараз у Львові ситуація з тарифами тимчасово врегульована. «Було проголосовано за незаконне рішення. Прокуратура подала протест, і зараз постанова не діє. Ми сьогодні можемо нормально забезпечити безпеку жителям міста. Однак рішення знову буде обговорюватися. Прокуратура може звернутися до суду, і тоді дія постанови припиниться. Сьогодні у нас є діючі тарифи, і я наполягаю, щоб жителі зверталися на гарячу лінію, якщо їм не надають якісні послуги», - зазначив міський голова Андрій Садовий.

Львів чекає остаточного рішення. ІА «Україна Комунальна» стежить за розвитком подій.

Який висновок напрошується з усього вищесказаного? Львів став показником ставлення місцевої влади до проблем ЖКГ напередодні виборів.

Складається відчуття, що чиновникам абсолютно все одно, як буде розвиватися місто, як будуть вирішуватися його проблеми. Головне для них зараз - красиві жести і видимість боротьби за права городян. Але при найближчому розгляді їх діяльності помітно, що, незважаючи на гарні гасла, проблем у міст стає тільки більше.

Валерій Бакус, спеціально для ІА «Україна Комунальна»


Back Друк