Ассоциация помощи пострадавшим инвесторам
22-12-2024 3:47
http://investhelp.com.ua/ua/print/25525

Оплата за холодні батареї — вдвічі більша
Жовтень 13, 2011 

Чому не в усіх будинках під час опалювального сезону тепло?

Сонце йде, як кажуть, не до Великодня, а до Різдва, отже, стає дедалі холодніше. Розпочинається опалювальний сезон. Та навіть якщо й подадуть тепло в будинки — ще не факт, що буде тепло у вашій конкретній квартирі. Буває таке: ви і вікна на зиму заклеїли, і вхідні двері загерметизували – одне слово, зробили все, від вас залежне, щоб не мерзнути, — але в кімнатах все одно прохолодно. Бо батареї ледве теплі. Тож доводиться вмикати газові духовки чи діставати обігрівачі… Зате в квитанціях на оплату той «недогрів» ніяк не буде відображений — нарахують «на повну».

Добре, що газового лічильника немає

Саме так уже років з 10 живе киянка Валерія Павленко. У її двокімнатній хрущовці батареї дозволяють без додаткового «підігріву» виживати лише «моржам». Валерія вже й вікна поміняла на металопластикові, притому вибирала найякісніші, і балкон утеплила… Але взимку більшу кімнату взагалі зачиняє, у меншій живе «в обнімку» з електрообігрівачем, а на кухні виручає тепло від газової плити. Нині платить за обігрів подвійну ціну — власне, за сумнівне теплопостачання та за електрику. А якби ще й газовий лічильник встановила, то довелось би потрійну ціну платити…

Валерія вже зібралася, було, міняти батареї на нові. Але фахівці, до яких дівчина звернулася за порадою, сказали, що бажаного ефекту не буде. Бо причина — товстий шар відкладень всередині труб і батарей, через який ледь проходить теплоносій. Із цим згодний і перший заступник начальника головного управління житлового господарства КМДА Сергій Крушановський. І він навіть знає, що треба робити в таких ситуаціях.

— У кожного з нас власне розуміння, що таке теплі батареї. Але якщо говорити серйозно, то насправді причин може бути багато. Передусім системи, яким дуже багато років, можуть бути закоксовані, забиті, тому прохідність трубопроводів зменшена. Перед опалювальним сезоном проводять їх промивку спеціально підготовленою водою. Таку промивку житлово-комунальні організації мають проводити в усіх будинках.

Комунальники кажуть, що така промивка — річ обов’язкова, адже щороку будинок отримує форму Е-8 — це форма підготовки до опалювального сезону. Якщо її немає, теплопостачальні компанії не подають теплової енергії в будівлю.

Втім, до будинку Валерії Павленко руки комунальників, здається, не доходять. Адже тут є одне «але», від якого, власне, й страждає Валерія та її сусіди. Це стан самих мереж у старій хрущовці, які не міняли майже 40 років.

Та хто ж той бруд вимиє?

— Щоб вимити багаторічний бруд із батарей, треба використовувати спеціальні лужні розчини, — пояснює інженер-енергетик проекту USIAD «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» Олександр Ніколаєнко. — Для двопід’їзної п’ятиповерхової хрущовки це може коштувати від 8 тисяч гривень на весь будинок. Процедура ж промивки — а її проводять протягом одного дня — така. Будинок відрізають від теплової системи, виконують підключення до системи будинку ємності з хімічним розчином, і комунальники з допомогою хімічного насоса промивають труби і батареї спеціальними лужними розчинами від твердих відкладень. Також можливе використання методу пневмоудару для того, щоб відкладення стали менш щільними, а потім промивки мережевою водою системи. Та перед тим, як проводити промивку, потрібно обстежити, в якому стані самі внутрібудинкові системи. Адже проблема в тому, що деякі системи під тиском не дуже добре мити — можуть порватися труби, бо й так протікають. З лужними сумішами теж не дуже добре, бо деякі трубоповоди потребують ремонту. Тобто треба ще й закласти певні гроші на усунення поривів, які можуть утворитися після промивки системи. А щодо нових батарей… Вони можуть трохи поліпшити ситуацію. Але ж чи значно, якщо вони не отримують через трубопровід тепла?

Як же змусити комунальників промити теплопостачальну систему в будинку? Відповідь на це запитання знає Сергій Крушановський.

— Якщо мешканці скаржаться, що в них батареї холодні, і від цього знижується температура в приміщенні, то є відповідні органи, які перевіряють, чи були промиті ці системи. Якщо ж так сталося, що промивка систем не дала бажаного результату, то є навіть спеціальні машини, які промивають навіть під час опалювального періоду. Це вельми дорого, але у виняткових випадках ми це робимо.

КОМПЕТЕНТНО

Анатолій ЖЕЛЄЗКО,
начальник відділу технічного регулювання
в теплоенергетиці Міністерства
регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ:

— Виконавці послуг з опалення і гарячого теплопостачання повинні підготувати й надати споживачам угоди на надання послуг. У них прописуються якісні показники, згідно з якими повинно надаватися опалення і гаряче водопостачання, тобто температура в житлових приміщеннях повинна бути не меншою 20 градусів, температура гарячої води в кранах — не меншою 55 градусів. Батарея ледь тепла, чи холодна, чи гаряча — це не є критерієм надання послуги з централізованого опалення. Критерій — температура в приміщенні при тому — наголошую, — що споживач виконав усі умови для збереження тепла, тобто ущільнив вікна, двері тощо.

ПОРАДИ ЕКСПЕРТА

Маленькі осінні хитрощі

Олександр НІКОЛАЄНКО,
інженер-енергетик проекту
USIAD «Реформа міського теплозабезпечення
в Україні»

Щоб зберегти у квартирі хоч би те тепло, яке є, варто дотримуватися низки правил.

— Треба правильно провітрювати квартиру. А саме: на короткий час, наприклад, на 5 хвилин, повністю відчиняти вікно на максимальне провітрювання. Так не встигають вихолонути наші конструкції, стіни, і ми отримаємо нормальну якість свіжого повітря і не втратимо температуру в приміщеннях. Якщо ж ви ледь відчините вікно, то для провітрювання вам знадобиться хвилин 20, але за цей час стіна і стеля вихолонуть. І щоб нагріти їх, потрібно витратити більшу кількість теплової енергії.

— Зверніть увагу на звичайні віконні штори завдовжки до підлоги, як є в кожній квартирі. Якщо вони закривають батарею, то теплові потоки проходять так, що майже 20% тепла йде на нагрівання повітря за шторою. Якщо у нас короткі щільні штори, які не закривають батарею, то батарея грітиме приміщення.

— Варто було б за батареєю розмістити наприклад лист фольги. «Віддзеркалюючись» від неї, теплова енергія також ітиме в кімнату.

— Не забувайте вимикати витяжки на кухні та у ванній кімнаті, оскільки вентилятор, який працює, може знизити температуру в квартирі на 30С протягом години.

— Пам’ятайте, що відчинені двері або вікна у під’їздах будинків призводять до тепловтрат усього будинку на рівні 5–15%. Тримайте під’їзд зачиненим — це підвищить температуру в квартирах на кілька градусів.


Back Друк