Справа № 2-5207/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2011 року сел. Ювілейне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Макарова М.О.,
при секретарі Ратушній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «АКБ «Новий» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроцентрбуд» про визнання права власності,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулася до суду з позовом до ТОВ «Дніпроцентрбуд» та ПАТ «АКБ «Новий» про визнання права власності на квартиру, посилаючись на те, що 16 травня 2006 року між нею та ПАТ «АКБ «Новий» був укладений Договір № 16/05/1-01 про участь у Фонді Фінансування Будівництва виду «А»№ 1.
Відповідно до вказаного Договору об’єктом будівництва є багатоповерховий житловий комплекс «Олімпік-2», будівництво якого здійснюється за адресою: АДРЕСА_1. Дата введення в експлуатацію – не пізніше 31 грудня 2007 року. Об’єктом інвестування є квартира або приміщення соціально-побутового призначення (вбудовані в житлові будинки або окремо розташовані нежитлові приміщення, гаражний бокс, машиномісце тощо) в об’єкті будівництва, яке після завершення будівництва стає окремим майном.
Згідно з п. 1.2. вказаного Договору ОСОБА_1 приймає участь у фінансуванні будівництва об’єкта будівництва з метою отримання у власність об’єкта інвестування та передає кошти в управління ПАТ «АКБ «Новий» в порядку, визначеному Договором, а ПАТ «АКБ «Новий» здійснює управління цими коштами в її інтересах та на умовах, визначених Договором та правилами Фонду Фінансування будівництва виду «А»№ 1 багатоповерхового житлового комплексу «Олімпік-2».
Відповідно до п.1.1 Договору місцезнаходження об’єкта будівництва: АДРЕСА_1, кількість кімнат - 3 шт.
Згідно з п. 1.5. Договору після введення об’єкта будівництва в експлуатацію та за умови дотримання Довірителем умов цього Договору та Правил ФФБ, ПАТ «АКБ «Новий» включає її до переліку Довірителів, що надається Забудовнику, а саме ТОВ «Дніпроцентрбуд», на підставі якого він здійснює за свій рахунок реєстрацію права власності на об’єкт інвестування.
Відповідно до п.3.3 Договору вартість об’єкта інвестування становить 427 609,42 грн., яка була повністю сплачена нею на поточний рахунок ПАТ «АКБ «Новий», в порядку та у відповідності з умовами Договору та графіком внесення коштів до ФФБ, але відповідачами зобов’язання виконані не були, у зв’язку чим ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1.
Представник позивача ОСОБА_2 у судове засідання надав заяву, в якій позовні вимог підтримав та просив їх задовольнити, а також розглянути справу у його відсутність.
Представники відповідачів ПАТ «АКБ «Новий» та ТОВ «Дніпроцентрбуд» в судове засідання не з’явилися, надали заяви, в яких просили розглянути справу без їх участі та винести рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 16 травня 2006 року між позивачем та ПАТ «АКБ «Новий» було укладений Договір № 16/05/1-01 про участь у Фонді Фінансування Будівництва виду «А»№ 1 (а.с.7-13).
Відповідно до Договору об’єктом будівництва є багатоповерховий житловий комплекс «Олімпік-2», будівництво якого здійснюється за адресою: АДРЕСА_1. Дата введення в експлуатацію – не пізніше 31 грудня 2007 року. Об’єктом інвестування є квартира або приміщення соціально-побутового призначення (вбудовані в житлові будинки або окремо розташовані нежитлові приміщення, гаражний бокс, машиномісце тощо) в об’єкті будівництва, яке після завершення будівництва стає окремим майном.
Згідно з п. 1.2. вказаного Договору ОСОБА_3 приймає участь у фінансуванні будівництва об’єкта будівництва з метою отримання у власність об’єкта інвестування та передає кошти в управління ПАТ «АКБ «Новий» в порядку, визначеному Договором, а ПАТ «АКБ «Новий» здійснює управління цими коштами в її інтересах та на умовах, визначених Договором та правилами Фонду Фінансування будівництва виду «А»№ 1 багатоповерхового житлового комплексу «Олімпік-2».
Відповідно до п.1.1 Договору місцезнаходження об’єкта будівництва: АДРЕСА_1, кількість кімнат - 3 шт.
Згідно з п. 1.5. Договору після введення об’єкта будівництва в експлуатацію та за умови дотримання Довірителем умов цього Договору та Правил ФФБ, ПАТ «АКБ «Новий» включає її до переліку Довірителів, що надається Забудовнику, а саме ТОВ «Дніпроцентрбуд», на підставі якого він здійснює за свій рахунок реєстрацію права власності на об’єкт інвестування.
Згідно з п. 2.1.3. Публічне акціонерне товариство АКБ «Новий» зобов’язане видати ОСОБА_3 довідку, що підтверджує її право на отримання у власність закріпленого за нею об’єкта інвестування. Довідка видається після введення об’єкта будівництва в експлуатацію за умови внесення нею у ФФБ коштів у розмірі, що відповідає вартості 100% фактичної загальної площі об’єкта інвестування, яка і була видана позивачці 15 січня 2010 року за № 5/14-54/28 (а.с.30).
Відповідно до п. 3.3. Договору вартість об’єкта інвестування становить 427607,42 грн., яка була повністю сплачена позивачкою на поточний рахунок ПАТ АКБ «Новий» та 12 грудня 2006 року позивачці було видане Свідоцтво НОМЕР_1, яке свідчить про закріплення за нею об’єкту інвестування (а.с.6), проте право власності на спірну квартиру за позивачем оформлене не було.
Крім того судом також встановлено, що 12 травня 2006 року між АКБ «Новий»та ТОВ «Дніпроцентрбуд» було укладено Генеральний договір на забудову №12/05/1.
Відповідно до п.2.1 Генерального договору Забудовник зобов’язується за замовленням Банку збудувати у відповідності із затвердженою проектно-кошторисною документацією багатоповерховий житловий комплекс «Олімпік-2», який розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Забудовник зобов’язується ввести об’єкт будівництва в строк не пізніше 31 грудня 2007 року.
А згідно п. п. 7.1-7.4 Генерального договору після введення об&lquot;єкта будівництва в експлуатацію Забудовник письмово повідомляє про це Банк, замовляє технічну документацію на об&lquot;єкт будівництва і на кожний об&lquot;єкт інвестування, та надає Банку, як Управителю ФФБ, дані щодо фактичної загальної площі об&lquot;єктів інвестування, отримані від державних органів, що здійснюють реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Банк, як управитель ФФБ, надає Забудовнику остаточно підтверджений обсяг замовлення на будівництво за цим об&lquot;єктом будівництва та передає йому перелік Довірителів, які мають право отримати у власність закріплені за ними об&lquot;єкти інвестування.
Оформлення права власності на житло та передача його Довірителю здійснюється Забудовником своїми силами та за свій рахунок.
Після введення об&lquot;єкта будівництва в експлуатацію та передачі прав власності Довірителям, Управитель ФФБ проводить остаточні розрахунки з Забудовником.
Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов&lquot;язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов&lquot;язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов&lquot;язку. Зобов&lquot;язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із угод.
Саме такою угодою є Договір № 16/05/1-01 про участь у Фонді Фінансування Будівництва виду «А»№ 1 від 16 травня 2006 року (а.с.7-13).
Пунктом 2 статті 331 ЦК України встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, 22 грудня 2009 року всіма відповідальними посадовими особами було погоджено акт готовності об’єкта (багатоповерхового житлового комплексу «Олімпік–2») до експлуатації № 1/761 (а.с.31-33), відповідно до якого будинок визнано готовим до експлуатації та який є підставою для оформлення позивачкою права власності на квартиру, яка була об’єктом фінансування відповідно до Договору № 16/05/1-01 про участь у Фонді Фінансування Будівництва виду «А»№ 1 від 16 травня 2006 року.
Крім того, 23 грудня 2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області було видано свідоцтво за №0400000581 про відповідність збудованого об’єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, відповідно до якого вказана інспекція засвідчила відповідність закінченого будівництвом об’єкта (окремого пускового комплексу) проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та підтверджує його готовність до експлуатації, а саме: Багатоповерховий житловий комплекс «Олімпік-2», Нове будівництво, Дніпропетровська область Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. 8 Марта.
Отже, враховуючи факт завершення будівництва житлового будинку та його прийняття в експлуатацію, виконання грошових зобов&lquot;язань позивачки за Договором № 16/05/1-01 про участь у Фонді Фінансування Будівництва виду «А»№ 1 від 16 травня 2006 року, позивачка набула право власності на квартиру № 38 загальною площею 90,98 кв. м. на 8 поверсі в багатоквартирному комплексі «Олімпік-2», розташованому за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» та п. 3.3. розділу V Правил ФФБ після введення об’єкта будівництва в експлуатацію ПАТ «АКБ «Новий» було надано позивачці довідку про внесення 100 % коштів по оплаті обраного та закріпленого за нею об’єкта інвестування. Частиною 3 ст. 19 Закону та п. 3.3. розділу V Правил ФФБ також встановлено, що Довідка є документом, що підтверджує право Довірителя на набуття у власність закріпленого за ним об’єкта інвестування.
Статтею 334 ЦК України передбачено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 19 ЗУ «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» та п. 3.3. розділу V Правил ФФБ встановлено, що Довідка є документом, що підтверджує право довірителя на набуття у власність закріпленого за ним об’єкта інвестування.
Частиною 6 ст. 19 ЗУ «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» встановлено, що для оформлення правовстановлюючих документів забудовник та довіритель підписують складений забудовником акт прийняття – передачі об&lquot;єкта інвестування. Однак на численні звернення позивачки до ТОВ «Дніпроцентрбуд» з вимогою підписати акт прийняття – передачі об’єкта інвестування останній жодним чином не реагував.
Отже, враховуючи факт завершення будівництва житлового будинку та його прийняття в експлуатацію, виконання грошових зобов&lquot;язань позивачкою за Договором у повному обсязі та фактичної передачі Довідки відповідачу ТОВ «Дніпроцентрбуд», позивачка набула право власності на трикімнатну квартиру №38, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 90,98 кв. м.
Частиною 9 ст. 19 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», п. 3.5. розділу V Правил ФФБ та п.7,3, Генерального договору на забудову, оформлення права власності Довірителів на житлові приміщення здійснюється Забудовником своїми силами та за свій рахунок.
Позивачка неодноразово зверталася до відповідачів з вимогою оформлення права власності на квартиру, однак всі її звернення залишалися без задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка, виконавши всі зобов’язання встановлені Договором та діючим законодавством України, не може у повній мірі скористатись своїми правами на майно, оскільки згідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов&lquot;язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом, а згідно ч.2 ст. 331 ЦК України передбачено, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, то воно виникає з моменту проведення такої реєстрації.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов&lquot;язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Враховуючи, що по цей час, позивачка, як фактичний власник житла, що сплатив за його будівництво, не може отримати право власності на свою квартиру, у зв&lquot;язку із порушенням відповідачами своїх договірних зобов&lquot;язань, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та підлягаючими до задоволення.
Відповідно до ст.88 ЦПК України солідарно з відповідачів ТОВ «Дніпроцентробуд» та ПАТ «АКБ «Новий» на користь позивачки необхідно стягнути витрати по сплаті витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн. та на користь держави судовий збір в сумі 1700 грн.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 57, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 16, 317, 328, 331, 334, 509, 526 ЦК України, ст. 47 Конституції України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «АКБ «Новий» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроцентрбуд» про визнання права власності –задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1, загальною площею 90,98 кв. м., житловою площею 53,31 кв. м., яка складається з: №№1- хол, 2-туалет, 3-кімната, 4-кухня, 5-кімната, 6-кімната, 7-гардеробна, 8-ванна кімната.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроцентрбуд» та Публічного акціонерного товариства «АКБ «Новий» в солідарному порядку на користь держави судовий збір в сумі 1700 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроцентрбуд» Публічного акціонерного товариства «АКБ «Новий»в солідарному порядку на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М.О. Макаров