Еще по теме:

назад к фильтрам

Вся правда про житлове будівництво в Україні
Январь 25, 2012 

24 січня відбулася прес-конференція на тему: «Вся правда про житлове будівництво в Україні». Організатором заходу стала Всеукраїнська громадська організація «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» за підтримки програми «Посилення впливу громадянського суспільства» Міжнародного фонду «Відродження».

Учасники заходу підводили підсумки роботи над проектом «Антикризова програма підтримки фізичних осіб-пайовиків будівництва житла» (в рамках Всеукраїнського проекту ВГО «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» «Захист прав та охоронюваних законом інтересів інвесторів в будівництво нерухомості»).

Крім того, фахівці організації розповіли про види проблем в процесі інвестування в будівництво житла та шляхи їх попередження. Запрошені інвестори поділилися власним досвідом та прикладами «підводних течій», що можуть очікувати тих, хто захоче інвестувати у житлове будівництво.

Тетяна Яковенко, виконавчий директор ВГО «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам», описала проблеми, з котрими можуть зіткнутися інвестори при інвестуванні в житлове будівництво, а саме:
• шахрайство;
• неякісне виконання обов’язків забудовником;
• забудовники - «клони»;
• рейдерство в житловому будівництві;
• вибіркове ставлення забудовників до об’єктів будівництва;
• ребрендінг забудовника з метою приховування поганої репутації;
• банкрутство забудовників,
• подвійний заробіток на іпотеці;
• нецільове використання коштів;
• «Фемелі бізнес» забудовників.

За кожною з названих мною категорій проблем стоять долі тисячі простих людей. Не страхує навіть участь держави. Не вирішує проблему і притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб забудовників, вирок В’ячеславу Опанасюку не допоміг інвесторам будівництва будинку на Святошинській, 1 отримати свої квартири.

Вже жителям ЖК «Петрівське» на вул. Красного Пахаря, 2 В в с. Петрівське Київсьокої обл. змушені побивати пороги чиновникам, щоб заставити Андрія Сербіна, як генерального директора ТОВ «Екобуд» провести в будинки газ та воду.

Інвестори об’єкта на Осокорках, 6 в м Києві остаточно заплутались в абревіатурах «КПШБ» і були дуже здивовані, що «Київміськбуд» не має жодного відношення до будівництва їх будинку, не дивлячись на згадування попереднього на паспорті об’єкту.

Будівництво вважають досить звичною справою. Напевно саме потенційне благополуччя привертає увагу рейдерів, котрі захопивши управління над забудовником, або ж встановивши контроль над ситуацією вимагають «відступних». Яскравим прикладом такої схеми є банкрутство ТОВ «КиївВисотБуд» - забудовника об’єктів на вул. Сосніних, 4 А та Старронаводницькій, 2-20. Згадене попередньо банкрутство – це ще одна головна біль інвесторів. Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом» визнає кредиторами та дає можливість впливати на долю підприємства банкрута тільки особам, котрі мають грошові вимоги до боржника, тобто, отримання інвесторами квартир переходить в режим безстрокового и майже безнадійного очікування. З несправедливістю закону борються інвестори ТОВ «Житловик» (проспект Науки, 66-70), ЗАТ «Укрбудінвест» (смт. Чабани, вул. Юність, 3), ТОВ «КиївВисотБуд» (вул. Сосніних, 4 А).

Інші забудовники теж зловживають терпінням інвесторів. Так, наприклад, ТОВ фірма «Консоль ЛТД» спочатку будує об’єкти на котрі отримала державні кошти, або котрі швидше окупляться, вигідніші. При цьому сотні пайовиків Сімферополя, Севастополя, Одеси чекають прихильності Володимира Ясинського.
За час кризи забудовники навчились робити повний ребрендинг: трішечки make up додати нове обличчя додати сильної рекламної компанії дорівнює відсутність старого шлейфу постраждалих інвесторів.

Цю формулу успіху дуже показово використовує воістину «будівельник» 10-річчя Анатолій Войцеховський, котрий зробив зміну вивіски «УкоГруп», «УкоінвестБуд» на «МегаполісБуд» і розрекламував один з древніших довгобудів Києва на Харківському шосе, 19.

Придбання житла на первинному ринку нерухомості зараз схожа на гру в «наперстки». Адже «наперсточник»-забудовник завжди виграє. Тому що, якщо ви навіть вгадали яка квартира в об’єкті ще не продана, це ще не гарантує того, що забудовник не заробить на ній другий раз, віддавши під заставу банку під кредит.

Так сталося з інвесторами на вул. Київській, 174 А в м. Обухові Київської обл.

«Фемілі»-бізнес Одеси просто готовий сценарій для мексиканського серіалу, «Прогресбуд», «Прогрес-Ріелт», «Прогрес-Інвест», «Інвест-Прогрес» і т. д. дуже схоже на Хуана, Хуаніта, Хорхеса, в котрих один батько, але різні матері. Де-юре, це різні підприємства, де-факто – одні штани з великою кількістю кишень. Це перекладання коштів з одного кармана в інший, не зменшує їх кількість у власника цих штанів.

Тут немає одного з інвесторів у котрого такий рідкісний вже позитивний досвід, інвестор вул. Миру, 3б, м. Ірпінь Григорій Свередюк. З 2006 року об’єкт був закинутий забудовником ЗАТ «Укрбудінвест». Спочатку інвестори ще дофінансовували недобудову. Але коли побачили, що кошти не в повній мірі йдуть на будівництво, через суд відсторонили забудовника, та в 2008 році зареєстрували громадську організацію «Тривіум». За свої кошти наймали підрядників, а дрібні роботи виконували самі, організовуючи суботники. У червні 2011 року будинок здали в експлуатацію. В листопаді 2011 року було отримано перше свідоцтво на право власності на квартиру.

Окрім того, пані Яковенко оголосила підсумки реалізації проекту «Антикризова програма підтримки фізичних осіб-пайовиків будівництва житла», котрий втілювався організацією протягом року. Основним завданням проекту було забезпечення правової та комунікаційної медіації конфлікту інтересів «забудовник – фізична особа-пайовик – влада» задля допомоги постраждалим громадянам-пайовикам (в тому числі тим, що належать до середнього класу) в організації кампанії щодо отримання ними житла, оплаченого до фінансової кризи.
 

За час реалізації цього проекту Асоціацією було:
• Надано більше 956 консультації при спілкуванні по телефону «call-центру», через листи на електронну пошту та під час особистих зустрічей;
• Підготовлено більше 123 юридичних документів, серед яких позовні заяви, апеляційні скарги, клопотання, заяви, проекти договорів, листів, запитів та звернень, комерційні пропозиції;
• До централізованої бази організації внесено інформацію про понад 105 об’єктів будівництва, загальна кількість інвесторів по яким перевищує 2500 осіб.

ВГО «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» за час реалізації проекту провела 2 семінари, 3 круглі столи, десятки зустрічей з лідерами громадських організацій (ГО «Кумач», створеної з метою захисту прав інвесторів в будівництво по вул. Лебедєва-Кумача, 5 в м. Києві; ГО «Актив -Інвест», створеної для захисту прав інвесторів об’єкту на вул. Глушкова, 6 в м. Києві; ГО «Сусіди», створеної для захисту прав інвесторів об’єкту по вул. Огієнка, 5-7 у м. Винники, Львівської області; ГО «Союз інвесторів», м. Одеса; ГО «Объединение пайщиков строительной фирмы Консоль ЛТД» і т. д. ), зустрічі з членами ініціативних груп інвесторів та окремими інвесторами, провела численні масові заходи (мітинги, акцій протесту).

Віктор Мікушин та Любов Паустовська, учасники програми «Пільгове молодіжне житлове кредитування» Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву та інвестори будівництва об’єктів у м. Буча та у м. Василькові, розповідали про проблеми, з котрими стикнулись при інвестуванні коштів в державну програму та незахищеність населення навіть при наявності державної підтримки. Адже саме на їх об’єктах будівництва роботи фактично не розпочаті ще з 2007 року.

Ігор Бондар та Дмитро Ардашов, лідери ініціативної групи інвесторів житлового будинку на вул. Сім&lquot;ї Сосніних, 4-А в м. Києві розповіли про свій негативний досвід. Об’єкт повинен був бути зданий в експлуатацію ще у 2006 році. Та з того часу єдине, що змінилось це кількість порушених кримінальних справ. Забудовником об’єкту є ТОВ «Київвисотбуд», залучення інвестицій велося через 17 спеціально створених комерційних фірм АКБ «Київ», котрі були зареєстровані за однією і тією ж самою адресою. Коли будівництво зупинилось - банк звинуватив забудовника у нецільовому використанні коштів, а будівельники, у свою чергу, пояснювали зупинку будівництва недофінансуванням з боку банку. Пізніше стало відомо, що об’єкт будівництва, взагалі, знаходиться під заставою у банку «Форум».

Інвестор Житлового комплексу «Нектарний», м. Обухів Київської області, Світлана Зінченко розповіла те, що крім проблемного довгобуду інвестори цього об’єкту отримали ще й проблему з договором іпотеки. Так, між забудовником ТОВ «Перша Українська Індустріально-Інвестиційна компанія» та АКБ «Київ» було укладено кредитний договір, на забезпечення виконання якого підписано договір іпотеки. Проте, укладаючи іпотечний договір, забудовник, по-суті, розпорядився майном, яке йому не належало, оскільки на момент підписання договору іпотеки (до 13.09.2007 р.) він вже встиг укласти інвестиційні договори з більшістю інвесторів.

Загалом, за результатами проекту збільшилась правова обізнаність населення, налагодився конструктивний діалог влади з постраждалими пайовиками та забудовниками та найголовніше - змінилась у суспільній свідомості думка щодо неможливості ефективно відстоювати свої права у конфлікті з великою та потужною структурою забудовника.

 

Прес-служба Асоціації 

Иллюстрации

 


Назад Печать