До чого призводить незаконне перепланування квартир?
Вересень 28, 2011 

Перепланування своєї квартири - можна буде робити без дозволу БТІ. Обіцяють в Адміністрації президента - кажуть - відповідний законопроект вже готується.

Там впевнені - люди мають повне право прибирати, наприклад, перегородку в санвузлі - і не питати дозволу у чиновників. А ось за руйнування несучих конструкцій будинку - навпаки, посилять відповідальність. Як знайти золоту середину між боротьбою з корупцією в БТІ і контролем за безпекою будинків - з’ясовував Максим Урлапов.

- За цими дверима проживає вбивця нашого малолітнього сина.

Тільки так Олена Васильєва називає свого сусіда, який жив у її будинку двома поверхами вище. Шість років тому - він затіяв перепланування своєї квартири. До чого вона призвела - видно на цьому оперативному відео. У багатотонних завалах загинув одинадцятирічний хлопчик.

Обвал стався через те, що сусід виніс на горище дві тонни черепашника і дошки, - каже Олена. Чоловік планував зробити там додаткову кімнату. Підлога не витримала такої ваги - і будматеріал провалився - з горища до першого поверху, проломивши всі перекриття чотирьох-поверхової будівлі. Батько загиблого хлопчика каже - квартири тоді складалися, як книжки.

Євген Васильєв - батько загиблого хлопчика: Людина взагалі ні про що не думала - будинку вже більше ста років, плюс балкові перекриття.

Але ніякого покарання за смерть дитини винний в обвалі поки так і не поніс. Йде суд.

А це вже - наслідки перепланування в старому будинку в центрі Києва по вулиці Великій Васильківській у дві тисячі третьому році. Руйнування були настільки серйозними, що будівлю згодом довелося знести повністю.

З семи маленьких квартир - будівельники намагалися зробити великий офіс. Для цього зносили стіни. Будівля не витримала і звалилася - обвалився фасад і перекриття декількох поверхів. Лише дивом тут не постраждали люди.

З різних міст України постійно приходять повідомлення про тріщини в будинках через перепланування квартир, - кажуть у Міністерстві будівництва та ЖКГ. У гонитві за комфортом у себе вдома багато хто не зупиняється ні перед чим - скаржаться в БТІ.

Владислав Якушко - начальник відділу технічної інвентаризації та контролю БТІ міста Києва:

На верхніх поверхах люди намагалися зробити басейн, не розуміючи, що несуча здатність перекриття теж має якийсь кордон. І той обсяг води, який можна налити в той басейн - не витримає просто напросто перекриття.

На початку цього року парламент вже вніс зміни до Кримінального кодексу. Тепер тим, хто зважився розширити свою житлову площу, і це призвело до людських жертв, держава може обмежити простір - на термін до дванадцяти років. Тепер Кабмін і Адміністрація президента готують законопроект, який ще більше посилить відповідальність за пошкодження будинків. А також дасть можливість архітектурній інспекції жорстко реагувати на скарги мешканців.

Ірина Акімова - перший заступник голови Адміністрації президента:

Якщо є обґрунтований сигнал від сусідів, який може бути сприйнятий як сигнал втручання в несучі конструкції - то тут контроль буде необхідний.

Невелика гіпсокартонна стінка - її поставили тут, щоб розділити суміжні кімнати. У квартирі - живе літня жінка - і її дорослий син з сім’єю. Перепланування цілісності будинку не загрожує - але через нього у сім’ї почалися проблеми. На початку року жінка звернулася в БТІ, оскільки помер її чоловік - і потрібно було переоформити квартиру на себе. З неї відразу зажадали штраф і сказали - на оформлення всіх документів піде вісім місяців.

Я приїжджала десь годині в одинадцятій і до шести годин я стояла. І в один кабінет, і в другий, і в третій. Навіть не уявляла, що через таку маленьку стінку будуть такі великі проблеми - що це якесь преступлєніє зробила - я вважала, що ця квартира - часна собсвенність наша, що я маю право цю стіночку поставити. Виявилося, що я ніякого права не маю.

Свого обличчя жінка не хоче показувати - оскільки квартиру їй довелося переоформляти за допомогою ділків, які запропонували свої послуги біля будівлі БТІ. З неї взяли тисячу доларів. Нинішня схема роботи БТІ - одна з найбільш корумпованих в Україні - впевнені в Адміністрації президента.

Ірина Акімова - перший заступник голови Адміністрації президента:

Це потрібно виключно для чиновника, який хоче отримати хабар - тому потрібно звільнити операції з нерухомістю, яка хоча б один раз вже пройшла технічну інвентаризіацію від неоходмості цієї процедури проходити повторно.

Ірина Акімова переконує - в законопроектах, які зараз готуються, буде чітко зазначено - людина може переоформити або продати квартиру, не звертаючись при цьому в БТІ. Технічна інвентаризація стане обов’язковою тільки для нового житла або тих квартир, де були суттєві перепланування - з втручанням у несучі конструкції. Для дрібних перепланувань, як наприклад, знесення або будівництво гіпсокартонної стінки, дозвіл Бюро техінвентаризації не потрібен. У БТІ - проти таких новацій.

Олександр Липовий - заступник начальника БТІ міста Києва:

Це все буде ніким не фіксуватися - продаватися з рук в руки. І коли той прийде прийшов тому, що люди будуть мати великі проблеми між собою - коли на чесному слові буде продаватися нерухомість, це просто почнеться великий хаос.

А ось Олена Васильєва, втративши в завалах сина, тепер боїться за життя ще двох своїх дітей. У будинку, куди сім’ю переселили після обвалення, також починали робити перепланування - цього разу - в підвалі. Жінка каже - орендарі намагалися зносити там несучі конструкції. Але поки - безуспішно.

Олена Васильєва - мати загиблого хлопчика:

Ми не дали, щоб знесли перегородки - викликали сюди міліцію, і у нас були розгляди. Ми не хочемо, щоб наші діти були на кладовищах.


Back Друк