Як не потрапити в аферу при угоді з нерухомістю - поради експерта
Вересень 27, 2011 

Перше, що має насторожити у всіх випадках без винятку - це занадто низька ціна об’єкта.

Знижка в 20% від середньоринкової вартості - це не ознака вашої удачливості і не подарунок долі, а свідчення того, що з квартирою не все так чисто, як здається на перший погляд. У першу чергу на оголошення про значні знижки на об’єкт ведуться приїжджі, які ще не орієнтуються в цінах, тільки недавно приступили до пошуку квартири і тому не спокушені в ситуації. У найкращому випадку оголошення про продаж або здачу в оренду квартири зі значною знижкою виявляється приманкою для того, щоб людина звернулася до даного ріелтора або в зазначене агентство нерухомості.

Звичайно, дадуть відповідь вам там, об’єкт вже давно проданий, але можна підібрати й інші варіанти - за ринковою ціною: адже квартири з подібними знижками зустрічаються нечасто. Найгірше той варіант, якщо радість клієнта від перспективи вдалої угоди змусить його забути про заходи обережності і доречної обачності - і дасть можливість аферистам провести всю комбінацію до кінця. У цьому випадку в купленій квартирі можуть виявитися істотні дефекти, про які ви не дізналися заздалегідь, або ж в результаті дій шахраїв, наприклад, підробки документів, можна взагалі залишитися без грошей і без квартири.

Часто низька ціна об’єкта випереджає наступний прийом - спонукання до термінової операції. У цьому випадку вам можуть запропонувати об’єкт зі знижкою, що доходить до половини вартості у разі, якщо операція буде здійснена протягом найближчих декількох днів. Таким чином, у вас, по-перше, істотно скоротиться час не тільки на роздуми і оцінку своїх дій, але і на перевірку чистоти угоди.

Шахраї можуть говорити про всілякі надзвичайні обставини, що змушують їх йти на таку терміновість навіть ціною таких невигідних для себе умов: це і хвороба когось із близьких, коли терміново потрібні гроші на лікування, і від’їзд за кордон, і необхідність повернення боргу. На підтвердження покупцеві навіть можуть показувати різноманітні документи і довідки. Тим не менш, треба завжди пам’ятати, що які б обставини не змушували людину терміново реалізовувати своє майно, це не повинно позбавляти вас холоднокровності і обачності.

Зрештою, чуже нещастя нікому ще щастя не приносило. Необхідно не тільки з’ясувати у господарів, чому квартира продається або здається так скороспішно, але і постаратися ретельно перевірити їхні слова. Особливо повинна насторожити ситуація, якщо у вас вимагають термінового внесення авансу - в цьому випадку треба бути особливо обережними.

Часто шахраї люблять представлятися співробітниками різних силових відомств і органів. По-перше, це присипляє пильність - бо навіщо буде обманювати людина, яка сама пов’язана з правопорядком? По-друге, шахраї можуть як «бонус» посулити вам вирішення якихось особистих проблем через людей у погонах. У будь-якому випадку, слова вашого контрагента про приналежність до певного відомства варто відразу ж перевірити - зробити це часто не складно.

Також аферист може представлятися просто «важливим паном» - від генерала до депутата. При цьому сам він може бути на зустрічі всього пару разів, або взагалі не з’являтися, доручаючи вести його справи своїм «помічникам». Такий прийом розрахований на те, що «авторитет» високопоставленої особи дозволить закрити очі на деякі моменти, та й у «помічників» буде завжди в запасі відмовка, що їх самодур-шеф звик чинити, як зручно йому, а не як того вимагає порядок проведення операції.

Тривожним сигналом є і такий випадок, коли ваш партнер по угоді з перших хвилин знайомств зображує щире до вас розташування і відразу ж пропонує свою дружбу. Він може навіть надати вам або пообіцяти деякі послуги, що повинно затвердити вас у думці про його доброту і чисті помисли. Але навіть якщо ви дійсно вразилися душевними якостями вашого контрагента, варто все-таки відкласти дружбу на час після здійснення угоди, а до цього - тримати дистанцію. Аферист, який завжди є хорошим актором, наполегливо висловлюючи свою дружню симпатію, буде від усього серця обурюватися, коли мова зайде про перевірку документів та інші речі, необхідні для забезпечення чистоти угоди. Апофеозом даної ситуації є, коли шахраї спеціально приставляють вам симпатичне обличчя протилежної статі, з яким у вас відразу можуть виникнути стосунки.

Взагалі, більшість психологічних прийомів аферистів розраховані на те, щоб приспати вашу пильність. Часто це досягається за рахунок того, що ваш партнер по угоді сам показує себе простофілів, який в принципі не може нікого обдурити. Коли ваш контрагент являє собою селище, якого самого виникає бажання надути, або ж спорожненого представника самого дна суспільства, від якого не очікуєш хитрого підступу, - варто пам’ятати, що цей прийом є улюбленою вудкою шахраїв. Дуже прикро буде, якщо в підсумку вас проведе саме такий «простак», тому якою б майстерною не була гра вашого партнера по угоді, яким би нешкідливим він не виглядав, варто завжди проводити перевірку його благонадійності.

Аналогічним, хоча й протилежним за змістом, є прийом, коли перед вами не простоїля, а, навпаки, - до крайності в’їдлива, обережна і завбачлива людина. Він, здавалося б, сам вас побоюється, і тому ретельно перевіряє всі документи. Але таким чином шахрай може просто відводити підозри від себе. В результаті, як і завжди - його жертва втрачає пильність, і залишається без грошей і без квартири.

Дуже часто шахраї, особливо якщо вони представляються серйозною фірмою або діють від імені «впливової» людини, використовують ефектні декорації. У цьому випадку вони можуть продемонструвати офіс класу «А» в престижному бізнес-центрі, дорогі автомобілі - іноді з мигалкою, і «обмундирування» у вигляді хороших костюмів і сяючих коштовностей. Все це можна запросто орендувати на кілька днів для проведення «операції», а іноді вистачить і декількох годин. Подібна дорога обстановка покликана викликати благоговійний трепет у невискушеної жертви. Тільки потім вся розкіш може зникнути без сліду, як і ваші гроші.

Схожим є випадок, коли шахрай прямо або невзначай демонструє дуже велику суму грошей готівкою. У жертви від виду подібної квартири прямо «захоплює дихання» і вона, найчастіше, під враженням може підписати папери на вкрай обтяжливі для себе умови.

У висновку варто зазначити, що психологічні хитрощі - це всього лише прийоми, що застосовуються для того, щоб ви втратили пильність і розумний підхід до угоди. Потрібно чітко уявляти, які ваші кроки при здійсненні операції з нерухомістю і слідувати їм, якими б хитрощами вас не збивали в бік. Звичайно, всіх випадків передбачити неможливо, і якщо афера спланована справжніми професіоналами, розкрити обман дуже складно. Тим не менш, холодний пристрасний аналіз ситуації і чітке відстоювання своїх інтересів захистять вас від більшості нечистоплотних любителів легкої наживи.


Back Друк