Основні рекомендації продавцям житла
Жовтень 14, 2011 

Пошук

Покупця можна знайти і самостійно. Про квартиру потрібно заявити як в Інтернеті, так і в друку. Директор консалтингової компанії «^ Експо» Віктор Коваленко рекомендує розміщувати оголошення не рідше двох разів на тиждень і в декількох виданнях відразу. Рідше - неефективно. Для такої реклами важливі маркетингова оцінка (ріелтором), способи позиціонування та джерела інформації, через які квартира вийде на ринок. Якщо мова йде про житло в «хрущовці», то публікувати відомості про нього в глянцевих журналах безглуздо, а у випадку з дорогою квартирою недостатньо обмежитися оголошенням у виданні типу «Авізо».

Показати

Важливо вибрати час для огляду квартири потенційним покупцем. На думку агентів, краще показувати об’єкт, коли у будинку є можливість припаркувати автомобіль, на вулиці світить сонце або ж горять всі ліхтарі, під’їзд щойно прибрали.

На оглядинах важливо дотриматися «золотої середини». На думку ріелторів компанії «Ваш будинок», квартира «аскетичного і необжитого виду відштовхує, так само як і перевантажена побутовими предметами». Не варто квапити покупця. Його сумніви можуть зупинити угоду, коли всіх інших претендентів Ви вже втратили. «Якщо нав’язливо пропонувати квартиру, у покупця може скластися враження, що його намагаються обдурити», - ділиться досвідом директор Михайло Отришко.

Переговори

Важливо обговорити умови угоди і зафіксувати серйозність наміру сторін (як покупця, так і продавця). Краще - письмово. У договорі повинні бути прописані умови, взаємні права та обов’язки. На підтвердження своїх намірів або в якості забезпечення зобов’язань покупець квартири вносить передоплату (аванс). "У цьому випадку відповідальність продавця підкріплюється грошима: за невиконання своїх зобов’язань він повертає отриману суму вже в подвійному розмірі ", - нагадує Отришко.

Документи

Для продажу квартири достатньо паспорта і договору купівлі-продажу. А ось для реєстрації цього договору потрібен значний пакет документів, частину якого можна зібрати заздалегідь. Це прискорить процес продажу. До таких документів належать: витяг з ЖЕКу (термін її дії - місяць); довідка з БТІ, що включає кадастровий паспорт, поетажний план та експлікацію; довідка про відсутність заборгованості з ЖКГ. Вам також можуть знадобитися довідки з ПНД, НД та інших диспансерів тощо. Будьте готові надати покупцеві інформацію про всіх колишніх мешканців квартири і відповісти на його питання, що стосуються юридичних аспектів.

Для оформлення та державної реєстрації угоди продавцю необхідно зібрати основний пакет документів: договір купівлі-продажу, оренди або свідоцтво про право на спадщину та ін., правововірний документ, а саме - свідоцтво про державну реєстрацію права власності, виписка з ЖЕКу, що підтверджує факт реєстрації на житловій площі, експлікація та поетажний план, що видаються БТІ. У разі якщо мова йде про спільну власність сімейної пари, для операції необхідна нотаріальна згода чоловіка, який не є власником, але в шлюбі з яким відплатно купувалася квартира. Залежно від характеру угоди додатково можуть знадобитися інші документи. Якщо один з власників квартири неповнолітній, необхідний дозвіл органів опіки та піклування.

Договір

Є дві законні форми договору купівлі-продажу квартири - проста письмова та нотаріальна. Цей договір підлягає обов’язковій державній реєстрації і вважається укладеним з моменту такої реєстрації. Зареєструвати договір і перехід права власності можна в БТІ, надавши заяви за формою, зібрані документи та квитанцію про оплату державного мита за реєстрацію. На практиці витрати з оформлення та державної реєстрації операції оплачує покупець.

Розрахунок

Найскладніший і відповідальний момент - розрахунки по угоді. Традиційний спосіб - банківська комірка. Важливо уважно перевірити зміст договору оренди комірки, умови доступу до комірки (як правило, це зареєстрований договір купівлі-продажу квартири на ім’я покупця або виписка з Єдиного державного реєстру, що підтверджує право покупця на квартиру. Перевірку грошових купюр, що закладаються в комірку, краще замовити в банку. Між фізичними особами можливий більш цивілізований спосіб розрахунків з використанням банківського акредитива (безготівковий розрахунок). Але широкого поширення він не отримав.

Передача

Фінальний етап угоди - фактична передача квартири за підписуваним продавцем і покупцем передавальним актом. На підтвердження отримання грошових коштів за квартиру продавець надає покупцеві відповідну розписку.

Ризики

«Ставлення покупців до квартир, які довго експонуються і постійно опускаються в ціні, може бути упередженим», - попереджає Віктор Коваленко. "Крім усього, важливо бути чесним з покупцем, якщо в описі квартири вказаний євроремонт, то це повинен бути дійсно євроремонт, а не шпалери, наспіх наклеєні на криві стіни. Якщо "5 хвилин пішки від метро" в реальності виявляються 20 хвилинами транспортом без заторів, то в підсумку все це послужить приводом для торгу ".

Віктор Коваленко


Back Друк