Право власності на недобудову
Вересень 22, 2011 

 

 

Справа № 2-1169/09

Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2009 року Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Салівон В.І.,
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест", Корпорація "Полтавабудінвест", Приватне підприємство Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", про визнання права власності на недобудовану нерухомість, -
В С Т А Н О В И В :
В квітні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест" про визнання права власності на недобудовану нерухомість, в якому вказує, що відповідно до договору про участь у Фонді фінансування будівництва НОМЕР_1 від 26.09.2007 року, укладеного з ТОВ "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест", передав у власність відповідача кошти з метою отримання у власність 2-х кімнатної АДРЕСА_1 в сумі 205607,61 грн., тобто в повному обсязі виконав свої зобов’язання за договором. Оскільки в даний час будівельні роботи не проводяться, будівництво споруди є незавершеним, її не введено в експлуатацію у встановлені договором строки, та беручи до уваги, що ступінь готовності об’єкту складає 82 %, просить визнати за ним право власності на недобудовану АДРЕСА_1 та зобов’язати ПП ПБТІ "Інвентаризатор" зареєструвати за ним право власності на зазначене недобудоване нерухоме майно.
Ухвалами суду від 16.06.2009 року та від 13.07.2009 року до участі в справі в якості відповідачів залучені Корпорація "Полтавабудінвест", ПП ПБТІ "Інвентаризатор".
Позивач представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала просила задовольнити в повному обсязі з наведених в позові підстав.
Представник відповідача ТОВ "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест" в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що забудовником АДРЕСА_1 є Корпорація "Полтавабудінвест", яка є належним відповідачем в даній справі, тоді як Інвестиційна компанія виконала належним чином свої договірні зобов’язання перед позивачем, будинок, в якому знаходиться квартира, будівництво якої інвестував ОСОБА_1 , не перебуває на балансі інвестиційної компанії.
Представник відповідача Корпорації "Полтавабудінвест" не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання за ним права власності на недобудовану АДРЕСА_1 та зважаючи на те, що порушення строків будівництва зазначеного будинку виникло внаслідок невчасного перерахування коштів ТОВ "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест", тобто необхідність вирішення позивачем питання про визнання права власності на недобудовану нерухомість безпосередньо пов’язано з неналежною діяльністю інвестиційної компанії, судові витрати просив покласти на вказану організацію.
Позивач ОСОБА_1 та представник відповідача Приватного підприємства Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" - в судове засідання не з&lquot;явилися, звернулися до суду з заявами, в яких просять справу слухати в їхню відсутність.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26.09.2007 року між ТОВ "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест" та ОСОБА_1 . укладено договір НОМЕР_1 про участь у Фонді фінансування будівництва, предметом якого згідно п. 1.1-1.3 є наступне - Довіритель на праві повного визнання ним Правил ФФБ створеного ТОВ "Інвестиційна компанія "Полтавабудінвест" задля фінансування спорудження забудовником багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, об’єкту нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , передає Управителю у довірчу власність кошти з метою отримання у власність Об’єкта інвестування та встановлює обмеження щодо окремих дій Управителя з управління цими коштами, а Управитель приймає кошти на рахунок ФФБ у довірче управління для фінансування спорудження зазначеного об’єкту будівництва. Для закріплення за Довірителем Об’єкту інвестування він має сплатити не менше 30 % від загальної вартості об’єкту інвестування за поточною ціною, яка на момент підписання договору складає 2950 грн. за 1 кв.м.
Відповідно до п. 1.5 вищевказаного Договору за Довірителем після оплати згідно п. 1.2 закріплюється наступний об’єкт інвестування - 2-кімнатна АДРЕСА_1 на 16 поверсі загальною площею 67,57 кв.м, житловою площею 35,18 кв.м.
В п. 2.1 Договору передбачено обов’язок Управителя передати Довірителю, в разі, якщо він повністю про інвестує закріплений за ним об’єкт інвестування, майнові права на цей об’єкт за Договором про уступку майнових прав, а після введення об’єкту будівництва в експлуатацію надати Довірителю в обмін на Свідоцтво про участь у ФФБ Довідку, яка підтверджує право Довірителя на отримання у власність закріпленого за ним об’єкту інвестування.
Довіритель же в свою чергу за змістом п. 2.2 Договору зобов’язаний дотримуватись Графіку внесення до ФФБ коштів, визначеного у договорі та Свідоцтві про участь у ФФБ за сумами та строками й закінчити всі розрахунки не пізніше ніж за 90 календарних днів до запланованої дати введення Об’єкту будівництва в експлуатацію.
Як встановлено в п. 4.2 Договору зобов’язання Управителя перед Довірителем є виконаними в момент підписання акту прийому-передачі об’єкту інвестування.
Зазначена в договорі дата введення об’єкту будівництва в експлуатацію, встановлена як 2-й квартал 2008 року, відповідно до положень п. 4.3 Договору є прогнозованою та може змінюватись в залежності від фактичного здійснення будівельних робіт.
Згідно договору ДЗ-4 про організацію спорудження багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 , від 21.06.2007 року, укладеного між Управителем ТОВ "ІК "Полтавабудінвест" та Забудовником, визначеним на підставі Договору про спільну діяльність НОМЕР_2 від 15.03.2007 року - Корпорацією "Полтавабудінвест", Управиель зобов’язується здійснювати фінансування спорудження об’єкту будівництва за рахунок ФФБ, в межах отриманих коштів, здійснювати контроль за дотриманням забудовником виконання умов та зобов’язань за цим договором, а Забудовник в свою чергу зобов’язався організувати спорудження та своєчасне введення в експлуатацію об’єкту будівництва в строки, встановлені Графіком виконання робіт.
В ст. 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 331 ЦК України визначено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа може укласти договір щодо об&lquot;єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об&lquot;єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об&lquot;єкта незавершеного будівництва.
На виконання вимог договір НОМЕР_1 про участь у Фонді фінансування будівництва від 26.09.2007 року ОСОБА_1 . в повному обсязі оплачено об’єкт інвестування - перераховано до ФФБ ТОВ "ІК "Полтавабудінвест" кошти в сумі 205607,61 грн., що підтверджується відповідними квитанціями. В свою чергу ТОВ "ІК "Полтавабудінвест" після внесення ОСОБА_1 . коштів на виконання положень п. 2.1 Договору від 26.09.2007 року, укладено з останнім Договір уступки майнових прав на нерухомість НОМЕР_3 від 31.01.2008 року.
Як встановлено в судовому засіданні, будівництво АДРЕСА_1 у встановлений договором строк - в 2 кварталі 2008 року - не закінчено, як не завершено й до цього часу, роботи фактично припинено.
Відповідно до довідки ТОВ "ІК "Полтавабудінвест" НОМЕР_4 від 25.11.2008 року, стан будівельної готовності об’єкту - будинку по АДРЕСА_1 становить 82 %.
Як встановлено в п. 8 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Згідно п. 1.3 "Тимчасового положення про порядок державної реєстарції прав власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002. року № 7/5, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є, зокрема, рішення суду про право власності на об&lquot;єкт незавершеного будівництва.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та необхідність задоволення позову і визнання за ним права власності на квартиру.
Виходячи з положень ст. 88 ЦПК України, беручи до уваги, що вирішення позивачем питання щодо визнання права власності на недобудовану нерухомість пов’язано з порушенням строків будівництва, відповідальність за дотримання яких покладено на Корпорацію "Полтавабудінвест" як керівного Забудовника, судові витрати, понесені ОСОБА_1 . при зверненні до суду, підлягають стягненню з вказаної організації.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 60, 61, 130, 213-215 ЦПК України, ст. ст. 328, 331 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на недобудовану АДРЕСА_1 .
Зобов’язати ПП ПБТІ "Інвентаризатор" зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на недобудовану АДРЕСА_1 .
Стягнути з Корпорації "Полтавабудінвест" на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1730 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням протягом 20 днів після цього апеляційної скарги.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є.В. Парахіна


Back Друк