Справа №2-2088/10
РІШЕННЯ
і м е н е м У к р а ї н и
(з а о ч н е)
05 жовтня 2010 року
м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
у складі:судді-Діонісьєвої Н.М.
при секретарі:-Скобух А.С.
з участю позивача – ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський МЖК», третя особа Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» в особі Рівненського регіонального управління про зобов’язання виконати умови договору ,
ВСТАНОВИВ:
У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали і пояснили, що 15 грудня 2005 року між Рівненським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та ОСОБА_1, було укладено кредитний договір №162 на суму 236 704,00 грн. зі строком повернення 111,9 кварталів з дати укладення кредитного договору.
Відповідно до договору кредит надається на будівництво (реконструкцію) житла загальною площею 219,8 кв. м. згідно з проектом за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Городок. Позичальник вносить на рахунок в банку-агенті, відповідно до розрахунку першого внеску, кошти попереднього внеску (не менше 3 відсотків), а також кошти на страхування в період будівництва (реконструкції) житла, всього в сумі 7554,00 (сім тисяч п&lquot;ятсот п&lquot;ятдесят чотири) грн. на момент укладення кредитного договору; остаточну суму першого внеску протягом 10 календарних днів після отримання в бюро технічної інвентаризації технічного паспорта з урахуванням фактичної площі збудованого (реконструйованого) житла, згідно з додатком №1.
На виконання вказаного пункту Кредитного договору 21 грудня 2005 року позивачем було сплачено на рахунок банку-агента 7554,00 грн., що підтверджується квитанцією від 21.12.2005 року.
Пунктом 2.9 Кредитного договору також передбачається, що у разі будівництва (реконструкції) індивідуального будинку погашення кредиту, сплата відсотків за користування ним розпочинається Позичальником не пізніш як через 15 (п&lquot;ятнадцять) місяців після проведення банком-агентом першої операції з фінансування будівництва (реконструкції).
Згідно з графіком погашення позичальником зобов&lquot;язань за кредитом, що додається до Кредитного договору, зобов&lquot;язання по погашенню кредиту мали виникати в позивача з І кварталу 2007 року.
22 листопада 2005 року Рівненське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» погодило договір про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «Рівненський МЖК» та позивачем.
Відповідно до п. 3.2 договору про інвестування передбачалося планове введення будинку в експлуатацію в І кварталі 2007 року. При цьому вказаний термін міг бути перенесений лише за згодою сторін.
Проте у зазначений термін забудовник свої зобов&lquot;язання не виконав, будинок в експлуатацію не ввів, передачу його по акту приймання-передачі мені не провів.
23 травня 2009 року у споруді будівництва житлового будинку, що знаходиться за адресою: Рівненська область, АДРЕСА_1, сталася пожежа, внаслідок якої незавершене будівництво житлового будинку було пошкоджене, що підтверджується постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 01.06.2009 року.
Відповідно до п. 5.2.2. договору про інвестування забудовник зобов&lquot;язаний здійснити за власний рахунок страхування будівельно-монтажних ризиків, які можуть виникнути при будівництві об&lquot;єкту та квартири.
Додатком до договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, укладеного між позивачем та відповідачем, передбачено, що датою сплати 94% від вартості житла є 31.01.2007 року, тобто вже після здачі об&lquot;єкту в експлуатацію.
На даний час відповідач не проводить жодних робіт по завершенню будівництва житлового будинку чи відновлення його після пожежі, хоча такий обов&lquot;язок лежить на ньому. Крім того, відновлення пошкоджень, заподіяних пожежею, забудовник мав би здійснити за рахунок страхового відшкодування. Проте й від виконання цього обов&lquot;язку відповідач ухиляється. На неодноразові звернення позивача з проханням завершити будівельні роботи жодним чином не реагує.
На даний час позивач проживає з багатодітною сім&lquot;єю, що складається з семи чоловік, за вкрай складних житлових умов.
Оскільки відповідач ухиляється від виконання своїх зобов&lquot;язань за договором про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, просять позов задовольнити і зобов’язати відповідача виконати зобов&lquot;язання за договором
шляхом здійснення будівництва та здачі в експлуатацію індивідуального шестикімнатного двоповерхового цегляного житлового будинку, загальною проектною площею 219,80 кв. м., розташованого за адресою: Рівненська область, АДРЕСА_1
Представник відповідача і третьої особи в судове засідання не з’явились, заперечень з приводу позову не надали, про час та місце розгляду справи повідомлялись заздалегідь та належним чином, заперечень. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників відповідача та третьої особи, з постановленням заочного рішення. Позивач не заперечує проти постановлення заочного рішення.
Заслухавши позивача, його представника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 15 грудня 2005 року між Рівненським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та ОСОБА_1, було укладено кредитний договір №162.
Пунктом 1.1 цього договору передбачено, що згідно з умовами положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім&lquot;ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім&lquot;ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла» від 29.05.2001р. №584 (далі - Положення), Фонд від імені держави надає позичальнику прямий адресний (цільовий) кредит у сумі 236 704,00 грн. (двісті тридцять шість тисяч сімсот чотири) гривні, строком повернення 111,9 кварталів з дати укладення кредитного договору.
Відповідно до п. 1.2 Кредитного договору кредит цим договором надається на будівництво (реконструкцію) житла загальною площею 219,8 кв. м. згідно з проектом за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Городок.
Згідно з п. 2.1 цього ж договору позичальник вносить на рахунок в банку-агенті, вказаний в п. 2.3 цього договору, відповідно до розрахунку першого внеску: - кошти попереднього внеску (не менше 3 відсотків), а також кошти на страхування в період будівництва (реконструкції) житла, всього в сумі 7554,00 (сім тисяч п&lquot;ятсот п&lquot;ятдесят чотири) грн. на момент укладення кредитного договору; остаточну суму першого внеску протягом 10 календарних днів після отримання в бюро технічної інвентаризації технічного паспорта з урахуванням фактичної площі збудованого (реконструйованого) житла, згідно з додатком №1.
На виконання вказаного пункту кредитного договору 21 грудня 2005 року ОСОБА_1 було сплачено на рахунок банку-агента 7554,00 грн., що підтверджується квитанцією від 21.12.2005 року.
Пунктом 2.9 кредитного договору також передбачається, що у разі будівництва (реконструкції) індивідуального будинку погашення кредиту, сплата відсотків за користування ним розпочинається позичальником не пізніш як через 15 (п&lquot;ятнадцять) місяців після проведення банком-агентом першої операції з фінансування будівництва (реконструкції).
Згідно з графіком погашення позичальником зобов&lquot;язань за кредитом, що додається до кредитного договору, зобов&lquot;язання по погашенню кредиту мали виникати в ОСОБА_1 з І кварталу 2007 року.
Відповідно до п. 2.4 кредитного договору використання кредиту здійснюється виключного у безготівковій формі за письмовим розпорядженням Фонду шляхом перерахування банком-агентом з рахунку позичальника на рахунок забудовника суми коштів відповідно до договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, що укладається між позичальником та забудовником або між Фондом, що виконує функції замовника та підрядником, або шляхом оформлення відповідних документів про передачу матеріальних ресурсів, на виконання зазначеного вище договору.
Так, 22 листопада 2005 року Рівненське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» погодило договір про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Рівненський МЖК» (забудовником) та ОСОБА_1 (інвестором).
Відповідно до п. 2.2 цього договору забудовник приймає участь в інвестуванні будівництва (реконструкції) об&lquot;єкта шляхом здійснення комплексу заходів по правовому, технічному та організаційному забезпеченню будівництва, внесенням грошових коштів та інших вкладів та інвестицій.
Згідно з п. 2.3 цього ж договору Інвестор приймає участь в інвестуванні будівництва (реконструкції) об&lquot;єкта шляхом внесення грошових коштів (та матеріальних ресурсів) в інвестування своєї частки, з подальшим отриманням її у свою власність, на умовах цього договору.
Об&lquot;єктом інвестування за договором про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла є будівництво індивідуального шестикімнатного двоповерхового цегляного житлового будинку, загальною проектною площею 219,80 кв. м., розташованого за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Городок.
Відповідно до п. 3.2 договору про інвестування передбачалося планове введення будинку в експлуатацію в І кварталі 2007 року. При цьому вказаний термін міг бути перенесений лише за згодою сторін.
Проте у зазначений термін забудовник свої зобов&lquot;язання не виконав, будинок в експлуатацію не ввів, передачу його по акту приймання-передачі мені не провів.
23 травня 2009 року у споруді будівництва житлового будинку, що знаходиться за адресою: Рівненська область, АДРЕСА_1, сталася пожежа, внаслідок якої незавершене будівництво житлового будинку було пошкоджене, що підтверджується постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 01.06.2009 року.
Відповідно до п. 5.2.2. договору про інвестування забудовник зобов&lquot;язаний здійснити за власний рахунок страхування будівельно-монтажних ризиків, які можуть виникнути при будівництві об&lquot;єкту та квартири.
Згідно зі ст. 880 ЦК України віднесення ризику випадкового знищення або випадкового пошкодження об&lquot;єкта будівництва на замовника або підрядника до його прийняття замовником встановлюється відповідно до вимог закону, крім випадків, коли це сталося внаслідок обставин, що залежали від замовника.
Стаття 882 ЦК України передбачає, що ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження (псування) матеріалу до настання строку здачі підрядником визначеної договором підряду роботи несе сторона, яка надала матеріал, а після настання цього строку - сторона, яка пропустила строк, якщо інше не встановлено договором або законом.
В даному випадку будівництво об&lquot;єкта здійснювалося силами та засобами забудовника, а тому весь ризик пошкодження об&lquot;єкта будівництва лежить на відповідачу.
Крім того, згідно з ч. 4 ст. 879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об&lquot;єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.
Додатком до договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, укладеного між позивачем та відповідачем, передбачено, що датою сплати 94% від вартості житла є 31.01.2007 року, тобто вже після здачі об&lquot;єкту в експлуатацію.
Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов&lquot;язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Проте відповідач ухиляється від виконання своїх зобов&lquot;язань за договором про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути примусове виконання обов&lquot;язку в натурі.
Виходячи з наведеного та керуючись 16,526,879,880,882 ЦК України, ст.3, 15, 60,88, 158, 212-215, 226 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський МЖК», третя особа Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» в особі Рівненського регіонального управління про зобов’язання виконати умови договору задовольнити.
2. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівненський МЖК» (33023,м. Рівне, вул. Клима Савури, 14, Код ЄДРПОУ 13988757) виконати зобов&lquot;язання за договором про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла від 22.11.2005 року шляхом здійснення будівництва та здачі в експлуатацію індивідуального шестикімнатного двоповерхового цегляного житлового будинку, загальною проектною площею 219,80 кв. м., розташованого за адресою: Рівненська область, АДРЕСА_1, відповідно до договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла від 22.11.2005 року та проектно-кошторисної документації.
3. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівненський МЖК» на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37(тридцять сім) грн. 00 коп. та судовий збір в розмірі 8 (вісім) грн. 50 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги .
З оригіналом згідно.
Суддя Н.М. Діонісьєва