Еще по теме:

назад до фільтрів

Діти "еліти"
Червень 18, 2013 

Поки на майдані гуділи та сурмили ображені новим Податковим кодексом українські підприємці, неподалік під Києвом, у селищі Гостомель, на вулиці Кірова, 2в, розгорталися події за сценарієм сумнозвісної "Еліти-Центр".

Цього разу люди потрапили у пастку до компанії "БІК Київінвестбуд", яка у 2005 році почала залучати гроші через договори інвестування.

Будинок за названою адресою мав бути зданий в експлуатацію ще у четвертому кварталі 2006 року. Втім, усі роботи на об&lquot;єкті припинилися ще задовго до того, хоча до кризи залишалося ще два роки.

У будинку було продано усі 85 квартир за 30-60 тисяч доларів, але, за словами президента "БІК Київінвестбуд" Миколи Шпака, йому забракло грошей. У такій же ситуації опинилися інвестори другого будинку - там звели тільки три поверхи.

З 2007 року у будинку без світла, води і газу мешкає 15 сімей, які не можуть наймати інше житло. Більшість з них - молоді родини з дітьми дошкільного і шкільного віку. Щоб пережити зиму, люди користуються "буржуйками".

Протягом наступних років Шпак годував людей обіцянками, але ситуація тільки погіршувалася. У 2008-2009 роках забудовник зазнав рейдерських атак - фірма втратила другий недобудований будинок комплексу та усі комунікації.

При цьому нові власники майна не мали ні коштів, ні намірів ввести будинок в експлуатацію. Вони зникли, а майно перейшло в руки невідомих осіб.

Тимчасом розпочалися шахрайські дії ріелторських компаній стосовно квартир у будинку на вулиці Кірова, 2в. Дійшло до того, що помешкання, у яких власники з дозволу забудовника зробили ремонт і тримають там особисті речі, почали захоплювати і перепродавати різні фірми, зокрема, "Вірджинія".

Деякі квартири продані відразу двом господарям. "Вірджинія" незаконно заволоділа 26 квартирами, проданими інвесторам "БІК Київінвестбуд".

Щоб захистити власні права та поліпшити умови життя - хоча б офіційно провести тимчасове світло, інвестори-мешканці цього будинку вирішили створити товариство власників квартир. Для цього їм необхідно в установленому порядку зареєструвати права власності на побудовані за їхні кошти квартири.

У травні 2009 року за згодою із забудовником інвестори вирішили отримати технічні паспорти на свої квартири і витяги про реєстрацію права власності на частку недобудованого будівництва, для чого звернулися у комунальне підприємство Київської обласної ради "Ірпінське бюро технічної інвентаризації".

Інвестори надали БТІ усі документи, які підтверджують їхнє право власності. Керуючись листом Мінюсту "Щодо порядку державної реєстрації прав власності на об&lquot;єкти незавершеного будівництва" від 2006 року, БТІ має усі повноваження для реєстрації права власності на частку недобудованого будівництва на Кірова, 2в.

Документи у БТІ були прийняті без зауважень. Згодом його інспектори провели технічну інвентаризацію квартир. Однак далі все затихло. БТІ документи виготовило, але не видає їх інвесторам, мотивуючи тим, що будинок не зданий в експлуатацію, і рекомендує звертатися до суду.

Доки бюро зволікало, "Вірджинія" отримало рішення Черкаського суду про право власності на квадратні метри "недобудованого і не зданого в експлуатацію" будинку. Це ж БТІ без зволікань і відома забудовника видало необхідні документи вже новим мешканцям, які придбали квартири у "Вірджинії".

Крім того, Ірпінське БТІ видало техпаспорти мешканцям такого ж "проблемного" будинку на вулиці Миру, 3б, а також окремим мешканцям будинку на Кірова, 2в. Чому лише їм? Це конфіденційна інформація, каже директор БТІ Підварко.

Щоб запобігти захопленню квартир, інвестори звернулися з позовом до Ірпінського міського суду, але він не задовольнив вимоги позивачів. Тимчасом "Вірджинія" у Черкаському суді отримала право власності на 26 квартир і продала їх.

Мінюст відмовився дати правову оцінку діям суддів і запропонував перевірити законність рішень у вищих судах. "Суди здійснюють правосуддя самостійно. Судді при здійсненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону", - повідомив заступник міністра юстиції Єфіменко.

Правоохоронні органи теж виявилися безсилими. Прокуратура Київської області встановила лише те, що за вказаною адресою знаходиться не 85-квартирний будинок з 95-відсотковою готовністю, а лише будівельний майданчик.

Начальник Печерського райвідділу міліції підполковник Голубенко добросовісно "встановив", що нерухоме майно і місце злочину знаходиться не на його території, а в Ірпінському районі, хоча інвестори укладали угоди і платили гроші за адресою офісу "БІК Київінвестбуд" - бульвар Лесі Українки 21а.

Не допомогли й органи місцевого самоврядування. Ірпінська міськрада обмежилася відписками і порадами йти до суду. Гостомельська селищна влада теж не може вплинути на забудовника і не має грошей для введення будинку в експлуатацію. Її більше турбує повернення боргів забудовника.

Ситуація стала критичною. "БІК Київінвестбуд" - банкрут, його майно у заставі, бізнес - не зрозуміло у чиїх руках. Забудовник не заперечує своїх зобов&lquot;язань, але визнав свою неспроможність ввести будинок в експлуатацію. Тимчасом агенти "Вірджинії" проводять дії з банкрутства "БІК Київінвестбуд".

Частими стали випадки пограбування квартир інвесторів з виламуванням дверей, що підтверджують звернення мешканців до Ірпінського міськвідділу МВС.

Інвестори звернулися за допомогою до президента та прем&lquot;єра. Вони просять захистити їх від посягань рейдерів і надати державну підтримку для добудови будинку. Для цього, за словами забудовника, потрібно 2 мільйони гривень.

Наразі у тваринних умовах народжуються і ростуть діти. Без адреси і майбутнього.

Петро Шевченко, журналіст


Back Друк