Прийняття особливого порядку надання кредитів позичальникам Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» дозволить протягом 2012 року вирішити питання проблемних кредитів та забезпечити більшість позичальників Фонду, які потрапили у цю скрутну ситуацію давно очікуваними квартирами.
З часу створення Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та початку дії Державної програми забезпечення молоді житлом на 2002-2012 роки до теперішнього часу через різні механізми забезпечено житлом майже 29 тисяч молодих сімей у різних регіонах України. Зокрема, третина з них, а це більше ніж 10,5 тисяч, скористалися пільговим кредитуванням.
За час реалізації Програми виникли проблеми у незначної кількості позичальників, що інвестували кошти в будівництво житлових об’єктів, які стали довгобудами. Загалом, проблемних кредитів, виданих у рамках Держпрограми забезпечення молоді житлом, менше ніж пів відсотка – 0,2%. Це 668 проблемних кредитів на 161 млн грн., які стосуються всього 28 проблемних об’єктів житлового будівництва. Ситуація, коли треба виплачувати кредит гарантом якого є держава, а будинок роками не здається викликає справедливе обурення молодих людей – позичальників Фонду та стає приводом до публічних акцій невдоволення.
Мінрегіон ретельно відстежує стан виконання держпрограми та вживає дієвих заходів на виправлення проблемних ситуацій, незважаючи на те, що кожна з них має індивідуальні особливості. Тільки протягом цього року було вжито низку заходів організаційного та нормативного характеру. Так, було внесено зміни до складу Спостережної ради Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
Мінрегіон ініціював перевірку діяльності Фонду ГоловКРУ, ГПУ, МВС та СБУ. Відповідні матеріали направлено для надання правової оцінки та вжиття відповідних заходів реагування. Звернулися до Генерального прокурора України щодо перевірки замовників на предмет використання цільових коштів на об’єктах будівництва. У результаті правоохоронними органами було порушено ряд кримінальних справ щодо недоброчесних замовників та забудовників.
Також Уряд за пропозицією Мінрегіону вніс зміни до Порядку надання пільгового довготермінового державного кредиту молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла, що встановили для них «кредитні канікули». Зміни до іншої постанови дали можливість позичальникам на період судового розгляду та стягнення коштів із забудовника, не здійснювати виконання зобов’язань позичальника за проблемним кредитом, та встановлено, що кошти до державного бюджету за цим кредитом будуть повернуті після стягнення їх із забудовника у судовому порядку.
З грудня минулого року при Мінрегіоні діє міжвідомча комісія з вирішення проблемних питань реалізації Державної програми забезпечення молоді житлом на 2002-2012 роки.
Логічним підсумком проведеної роботи стало затвердження Урядом 30 листопада цього року нового порядку надання кредитів позичальникам Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», розроблену Міністерством разом з Фондом для врегулювання існуючої ситуації. Запропоновані зміни до нормативно-правової бази дозволять добудувати об’єкт, а відтак нададуть можливість позичальникам отримати квартири та відновити їхні порушені права.