Еще по теме:

назад до фільтрів

Ринок нерухомості буксуватиме ще років п&lquot;ять
Березень 28, 2012 

Українці стали приділяти більше уваги до житла за містом.

Котеджі, будинки в містах-супутниках Києва, дачі, присадибні ділянки, земля під забудову наразі користуються значним попитом. Правда вимоги до стану нерухомості та ділянок стають дедалі прискіпливішими. Про ситуацію на ринку нерухомості за містом розповів у ексклюзивному інтерв’ю телеканалу UBR віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.

UBR: Що шукають зараз клієнти ріелторів, клієнти будівельних компаній? Це житло в котеджних містечках чи в населених пунктах? Це великі, маленькі об’єкти, дорогі чи дешеві?

А.Топал: Відносно, якщо брати зі 100 клієнтів, то з них десь 16-17 будуть шукати житло в котеджних містечках, 40-45 – це пошук квартир в містах-супутниках, таких як Вижгород, Буча і т. д. Інші хочуть або будинок в селищі або селі, або дачу, але дачу капітальну. Також є люди, які хочуть дачу для відпочинку. Оце приблизно так у відсотках, те, що шукають. У 2008 році, процентів 40 шукали котеджні містечка, був значний попит. Зараз попит на котеджні містечка впав вдвоє, навіть більше. Щодо попиту на ділянки, то на сьогоднішній день клієнт став дуже вибагливий до стану ділянки. Якщо в 2009-2010 році купували все, що викидали на ринок, то зараз клієнт приходить, просить мапу місцевості, де комунікації, де підключення. Причому він не довіряє, тому що пишеться в газетах, на сайтах інтернет-видань. Покупець їде в місцеве управління і питає, чи можливе там підключення, і дуже багато розчарувань. Наприклад, є газ по вулиці, а підключитись до нього, на жаль, не має можливості. Треба ставити станції чи підстанції, а це занадто здорожує ділянку. Тому ми бачимо, що кількість пропозицій значно зросла. Зараз можна знайти ділянку, яка є цікавою і по ціні, і по місцю розташування і по призначенню.

UBR: Що найкраще продається - будинки для житла чи будинки для дач? Маленькі чи великі?

А.Топал: Якщо говоримо про будинки в межах якогось населеного пункту, про старий фонд і порівнюємо з новими будинками, які були побудовані на тих же місцях, дійсно питань дуже багато. Вектор зміщується до новобудов. Але якісних новобудов дуже мало. Старі будинки можуть бути набагато якісніші. Якщо брати дачі 60-70-х років - там свій попит. Продається все, там де ціна прийшла до якогось економічного обґрунтування. На мою думку, вони ще не вийшли на свій мінімум.

UBR: За яку ціну можна купити сотку землі навколо Києва, якщо поділити на північ-південь, захід-схід?

А.Топал: Якщо ви про більш перспективний напрямок, то немає такого. На сьогоднішній день клієнти більше звертають увагу на ділянки в бік Вишгорода. Якщо брати ділянки в межах населених пунктів, під садівництво або під дачну забудову, то за 30 км від Києва можна знайти за 300-280 доларів. Якщо під житлову забудову, то є проекти, де дарять цю землю, ви купуєте будинок за 800 доларів квадратний метр, то 15 соток буде як подарунок.

UBR: До 2008 року у нас від банків з’явилися пропозиції навіть кредитів під землю. Зараз яка ситуація - тільки готівка чи є якісь банківські пропозиції?

А.Топал: На жаль, під землю офіційних банківських пропозицій я не зустрічав. Є кошти, які можна залучити, але це приватні кошти, або кошти якихось фінансових кампаній, які ризикують тим, що видають гроші під купівлю земельних ділянок.

UBR: А під будинки?

А.Топал: Під будинки є. Є пропозиції в іпотеці, коли людина приходить в котеджне містечко, їй подобається, вона вносить 30% вартості, і під 12-14% річних отримує кредит. Отримати в банку кредит малоймовірно.

UBR: Чи дивиться банк, де знаходиться житло?

А.Топал: На сьогоднішній день банки дуже уважні. Та й самі клієнти стають вибагливіші до того, де знаходиться будинок. Цільове призначення ділянки, наприклад, під садівництво, то навряд чи банк пропустить.

UBR: Що ви можете порадити людям, які живуть у Києві чи в іншому місті, і хочуть зберегти свою квартиру, але тим не менш розширити своє житло за рахунок придбання в 5-10 км зоні будинку, але немає готівки? Чи можна заставити свою квартиру, чи варто її продати чи розміняти? Які є варіанти?

А.Топал: Я знаю, є два котеджних містечка,які будують вам будинок і після того, як ви заселяєтесь, вашу квартиру забирають, а на суму, яку ви не виплатили, надається розстрочка, або кредит. Можливість є, можна закласти, можна залучити кошти. У нас з’явиться можливість купувати ділянки і забудовувати їх. До цього вже йде.

UBR: Багато людей вкладали кошти в землю, в будівництво, щоб зберегти кошти, але зараз вони втрачають кошти, бо ціни знизилися. Скільки часу доведеться чекати, щоб ціни досягли 2008 року? Чи буде це взагалі?

А.Топал: Ніхто не знає, бо економіка не розвивається так як у Європі. Повернення активності як в 2005-2008 роках, мабуть, в найближчі років 4-5 не буде. Це моя особиста думка. Нерухомість – це все-таки надійне вкладання коштів. Україна – цікавий об’єкт для інвестицій, незважаючи на політичні вподобання.

Виталий Дячук


Back Друк