Плюси і мінуси конкуренції БТІ з приватниками
Жовтень 19, 2011 

Можливо, через кілька місяців оформити документи для продажу нерухомості стане простіше.

ПЛАНИ УРЯДУ

На початку цього місяця президент Віктор Янукович доручив Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства підготувати пропозиції щодо спрощення процедури отримання довідок бюро технічної інвентаризації.

Як повідомлялось раніше інформаційним агентством Обозреватель від 18.10.11. Цитата: "БТІ: чи можливе життя без довідок "

Міністр регіонального розвитку Анатолій Близнюк запевнив президента, що така робота вже розпочата.

- Ми з фахівцями розглянули це питання, - заявив міністр. - Ми пропонуємо нову систему, за якої не тільки БТІ, а й інститути з відповідними можливостями і приватні підприємці, які хочуть займатися цим бізнесом, з урахуванням державної політики зможуть це робити. Таким чином буде демонополізовано ринок послуг з виготовлення технічної документації на об’єкти нерухомості.

Про необхідність спрощення оформлення документів говорять й інші представники влади. Так, перший заступник глави Адміністрації президента України Ірина Акімова заявила про невиправдано високу ціну на довідки БТІ, які повинні оформляти власники нерухомого майна при його купівлі-продажу.

- Незважаючи на високу вартість послуги, тривалість її оформлення, сама довідка діє тільки три місяці. Тому виникає питання - для чого взагалі існує така структура? - запитує Акімова. - Наявність довідки, яка повинна підтверджувати легальність перепланування приміщень, не гарантує відсутності несанкціонованої перебудови на тому чи іншому об’єкті.

За її словами, президент доручив скасувати обов’язкове отримання технічної експертизи БТІ в разі перереєстрації права власності.

ТАК ЦЕ ВИГЛЯДАТИМЕ

За словами юристів, функції реєстрації прав на нерухоме майно будуть передаватися в державну реєстраційну службу України. З нового року громадяни будуть звертатися туди для того, щоб зареєструвати право власності або інше право на нерухоме майно.

- При цьому всіма довідками і виписками буде займатися державна реєстраційна служба, - говорить юрист Марія Коваль. А за БТІ залишається функція технічної інвентаризації приміщень. На цій ниві з ними можуть почати конкурувати і приватні компанії. Приблизно так працює сьогодні ринок землі, коли проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки може здійснити будь-яка організація, що має відповідну ліцензію.

Експерти вважають, що тепер процедура спроститься. Після реєстрації прав власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно людина звертається до нотаріуса, який, відповідно, бере виписку з Держреєстру і здійснює операцію. Таким чином людина мінімізує витрати на отримання виписок і довідок.

Хоча без БТІ або організацій зі схожими функціями навряд чи вдасться обійтися. Адже парламентом нещодавно була введена кримінальна відповідальність за незаконне перепланування. Хоча якщо піти за аналогією з техоглядом для автомобілів, можна перекласти відповідальність на власників і карати їх тільки тоді, коли відбудеться НП.

ШАНС ДЛЯ ШАХРАЇВ

Однак є варіант, що новим законодавством можуть скористатися шахраї. Деякі захисники колишніх функцій БТІ попереджають, що з нового року можливі варіанти, коли звичайні люди опиняться на вулиці.

В аналітичному центрі «Правовий захист БТІ» вважають, що реформа впроваджується без економічно-правового аналізу. З січня 2012 року шахраї можуть скористатися лазівками закону, одна з яких передбачає черговість заявлених прав. Цю норму взяли з права європейських країн, але окремі вирвані з контексту положення дають протилежний ефект.

Наприклад, 1 січня 2012 року в територіальний орган Держреєстру приходить шахрай з рішенням суду, яке визнає за ним право власності на нерухомість, і подає заяву про його реєстрацію. Чиновник Держреєстру не має підстав відмовити в реєстрації права. Після цього шахрай бере у нотаріуса виписку з Реєстру і на підставі цього продає чужу нерухомість. Потім у квартиру приходять нові власники і вимагають звільнити законно придбану площу. У цьому випадку справжньому власнику доведеться роками доводити, що майно належить саме йому. А за цей час його зможуть кілька разів перепродати.

Будемо сподіватися, що парламентарі законодавчо зможуть впровадити захист від шахраїв.

А як у них?

Грузинський приклад

Одна з найбільш вдалих реформ радянської системи БТІ відбулася в Грузії. Там всі 67 офісів цієї контори об’єднали в єдину комп’ютерну мережу. Тепер, для того щоб отримати довідку, потрібно витратити всього кілька хвилин.

- Все просто: сканер рахував номер заявки, а апарат подав довідку на друк, - захоплюється грузинською системою правозахисниця Тетяна Монтян. Також можна ввести в цей автомат будь-яку іншу інформацію про майно, яка вам відома, - адресу, прізвище, кадастровий номер і т. д., і автомат покаже вам наявні відомості, які безоплатно можна роздрукувати «не відходячи від каси». Ви отримуєте чинну довідку, яку не треба завіряти підписами-печатками, - кому може прийти в голову підробляти довідки, автентичність яких можна в будь-який час перевірити в Інтернеті?

У зв’язку з цим угоди з купівлі-продажу і навіть відчуження майна проходять в рази швидше, ніж у нас.

- Я бачила людей - кредитора і боржника, - які разом прийшли перереєструвати з боржника на кредитора право власності на квартиру, - говорить юрист. - Операція зайняла у них цілих двадцять хвилин. Коли я розповіла їм коротко, яким чином українські кредитори домагаються від боржників виконання зобов’язання і скільки часу, зусиль і грошей коштують звернення стягнення на майно боржника, ці люди посміялися і сказали, що у них також буває, що неплатоспроможний боржник не хоче переоформляти на кредитора предмет іпотеки. Але це безглуздо, тому що суд все одно через кілька тижнів прийме відповідне рішення, та ще й збитки стягне, а виконавча служба майже миттєво це рішення виконає. Протягом максимум чотирьох днів зареєструє перехід права власності та надасть оновлений витяг з Публічного реєстру, а виконавча служба на підставі цього витягу негайно звільнить квартиру від колишніх власників та їхнього майна.


Back Друк